خط امان قسمت اول (بشارت‌های تورات به آمدن پیامبر و ائمه (ع))

خط امان اثری ماندگار از آیت الله امامی کاشانی (مدظله العالی)

❇️ موضوع : « بشارت‌های تورات به آمدن پیامبر و ائمه (عع) »

🔋 حجم :
⏰ زمان :

متن برنامه :

بشارت تورات به آمدن حضرت محمد (ص) و ائمه (ع)

در این مباحث سزاوار است از تورات و انجیل هم سخن به میان آید، در تورات به آمدن پیامبر (ص) این گونه بشارت داده، که خدای متعال به ابراهیم فرمود: هاجر را بردار و به سوی نقطه‌ای حرکت کن، که از آن نقطه به عنوان تهامه، یعنی مکه، نام برده، و ابراهیم چنین کرد و اسماعیل را در بغل گرفت و برد.

بعد در تورات می‌گوید: ابراهیم بشارت داد که اسماعیل تا آخر الزمان فرزندان زیادی خواهد داشت، و از نسل او شخصی به عنوان محمد(ص) و 12 جانشینش خواهند آمد، این مطلب در سفر پیدایش تورات، آیه 20 آمده است.

نام این پیامبر در بحار الانوار به نقل از تورات، با کلمه «ماد ماد» آمده است، مرحوم مجلسی می‌فرماید  : موثقین از اهل کتاب که با آنان ارتباط داشتم گفتند: «ماد ماد» یک کلمه است، و ترجمه محمد (ص) می‌باشد.

اما در توراتی که دست ماست، به جای کلمه «ماد ماد»، «مئود مئود» وجود دارد که تحریف شده است، تفاوت آن ها در این است، که «ماد ماد» یک کلمه است به معنی محمد (ص)، ولی «مئود مئود» دو کلمه به معنی زیاد زیاد است.

 

اعتراف روحانیون یهود بر بشارت تورات با وجود تحریف در آن (خط امان)

با روحانی مشهور یهود در ایران در مورد این متن بحث کردم، گفت: ما معتقد به تحریف نیستیم، معتقدیم «مئود مئود» درست است، اما با توجّه به تاریخ اسلام، اعتقادمان این است که منظور از 12 نفر افراد با شخصیت و بی‌نظیری که در تورات به آنان اشاره شده، که از فرزندان اسماعیل خواهند بود، جز 12 امام افراد دیگری نمی‌توانند باشد، یعنی محمد بن عبدالله (ص) و دامادش امیر المؤمنین (ع) و فرزندان او.

تاریخ شهادت می‌دهد که بعد از پیامبر اکرم (ص) این 12 نفرند که چهره برجسته هستند، و تورات به آنان تصریح دارد به عنوان اثنی عشر، که به عبارات تورات اشاره خواهم کرد.

ایشان پذیرفت که نمی‌توانیم مراد تورات را بر عناوین دیگر منطبق کنیم .

 

بشارت خداوند به حضرت ابراهیم در قرار داشتن 12 امام در میان فرزندانش (خط امان)

اول حدیث را عرض کرده، بعد عبارات تورات را بیان کنم، مرحوم مجلسی در بحارالانوار، این حدیث را از تفسیر سُدی، که از شخصیت‌های مشهور اهل سنت است، نقل می‌کند :

«قال: لما کرهت ساره مکان هاجر، أوحی الله تعالی الی ابراهیم الخلیل، فقال: انطلق باسماعیل و امه حتی تنزله بیت التهامی یعنی مکه، فانی ناشر ذریته، و جاعلهم ثقلا علی من کفر بی، و جاعل منهم نبیآ عظیمآ، و مظهره علی الادیان، و جاعل من ذریته اثنی عشر عظیمآ، و جاعل ذریته عدد نجوم السماء»  .

 

«هنگامی که ساره تحمل وجود هاجر را نداشت، خدای متعال به ابراهیم خلیل وحی کرد و فرمود: اسماعیل و مادرش هاجر را ببر، تا به بیت تهامی یعنی مکه برسی، من فرزندان اسماعیل را گسترش خواهم داد، و آنان را بر کافران و دشمنان غالب می‌گردانم، و از همین گروهی که در مکه هستند پیامبری بزرگ خواهم آفرید، که دینش بر همه ادیان آسمانی غالب شود، و از فرزندان او 12 شخصیت برجسته و مشهور و محبوب خواهم آفرید، اما فرزندان او منحصر به این‌ها نیست، فرزندان او سادات هستند، که به اندازه عدد ستارگان آسمان خواهند بود».

 

کلام علامه مجلسی در تأیید وجود بشارت در تورات (خط امان)

مرحوم مجلسی بعد از نقل حدیث می‌گوید :«سمعت من جماعه من ثقات اهل الکتاب، انه موجود فی توراتهم الان: و لیشمعیل شمعتیک هینه برختی اوتو و هیفریتی اوتو و هیبریتی اوتو بماود ماود شنیم عاسار نسیئیم یولیدو نتیتو لکوی کدول».

می‌گوید: از گروهی از ثقات اهل کتاب شنیدم که گفتند: در همین تورات موجود هم این حدیث موجود است، «عاسار» همان عشر است، «شنیم» همان دوازده نفر است، این‌ها تولد خواهند یافت و بزرگان بشر خواهند بود، به عنوان ولی مطلق در پیشگاه خدای متعال.

بعد این عبارت را می‌نویسد: «و سمعتهم یترجمونه هکذا: و من اسماعیل اسمعتک انی بارکت ایاه و اوفرت ایاه و اکثرت ایاه فی غایه الغایه اثنی عشر روساء یولدون و وهبته قومآ عظیمآ».

من از همان‌ها شنیدم که آن عبارات عِبری را این گونه ترجمه می‌کردند: «نسل اسماعیل فراوان و پربرکت خواهد بود، و در انتها 12 رئیس متولد شوند، که قوم بزرگی خواهند بود».

بعد مرحوم مجلسی می‌گوید: «الذی یظهر من الاخبار ان «مادماد» اسم محمد (ص) بالعبرانیه، ای اکثرت نسل اسماعیل بسبب محمد(ص)»، یعنی «مادماد» یک کلمه است و به زبان عبری به نام محمد (ص) می‌باشد، و دو کلمه مانند: «مئود مئود» نیست، «اکثرت» را حال معنا می‌کند، یعنی نسل اسماعیل را به سبب محمد (ص) زیاد می‌کنم .

سپس می‌گوید: «فحرّفوه لفظآ و معنی»؛ تورات را از جهت لفظ و معنی تحریف کرده‌اند، یعنی لفظ «مادماد» که یک کلمه بود را «ماود ماود» یا «مئود مئود» نمودند، که دو کلمه است، و معنایش نیز زیاد زیاد شد؛ خواستند از پیامبر آخر الزمان فرار کنند، آن را تحریف کردند.

 

تحریف لفظی و معنوی تورات برای اثبات عقاید خویش (خط امان)

یهودیان حضرت عیسی (ع) را هم قبول نداشتند، چه برسد به این که حضرت محمد(ص) را به عنوان پیامبر بپذیرند، لذا «مادماد» را تحریف کردند، ولی 12 نفر را تغییر ندادند زیرا مشکلی برایشان ایجاد نمی‌کرد، در حالی که بعد از هزاران سال، علمای یهود می‌گویند این 12 نفر همان ائمه(ع) هستند، ما در تاریخ مثل علی (ع) و حسین(ع) و… نداریم .

هم اکنون ظلم و ستم دنیا را فرا گرفته، تاریخ شهادت می‌دهد، اوضاع جامعه گواهی می‌دهد، حکمت و قدرت پرودگار بیانگر آن است که جهان این گونه نمی‌تواند جلو برود، زیرا نقض هدف خلقت است، و با حکمت و رحمت خدا سازگار نیست.

این همان حرفی است که در دنیای کنونی مطرح است، که باید انسان کاملی بیاید، و آن غیر از دوازدهمین نفری که در تورات به آن بشارت داده شده فرد دیگری نیست، شخصی به نام امام مهدی (ع)، که شیعه و سنی معتقد است ظهور خواهد کرد.

مرحوم مجلسی در ادامه می‌گوید: «و علی ما ذکروه ایضآ المراد بغایه الغایه هو النبی(ص)، لانّه فی غایه الغایه من الکمال».

ایشان به نکته خوبی متوجّه شده و می‌گوید: اگر چه لقظ «مادماد» را تحریف کردند، اما در تحریفشان هم عبارتی است، که باز نمی‌توانند از حقیقت فرار کنند، و آن لفظ «غایه الغایه» می‌باشد، که نقطه کمال و اوج تاریخ است، و قطعآ مراد از آن پیامبر (ص) است.

 

عدم وجود 12 شحصیت برجسته در تاریخ جز 12 امام (ع)

با افراد دیگری از یهود هم صحبت کردم، آنان هم همین حرف را زده و می‌گفتند: مصداق عبارت تورات غیر از 12 امام نمی‌تواند باشد، شاید بعضی افراد بگویند، چون این افراد در ایران هستند، و می‌خواهند مثلا با ما هماهنگ باشند این گونه سخن می‌گویند.

ولی حقیقت این نیست، آنان استدلال می‌کنند و می‌گویند: عبارت «شنیم عاسار»، یعنی 12 نفر، و «نسیئیم یولیدو» یعنی این افراد از آغاز ولادتشان رئیس هستند و بزرگند، منظور ریاست در امور مادی نیست، بلکه آنان حقیقتآ و ذاتآ بزرگند.

امیرالمؤمنین (ع) هنگام ولادت بزرگ بود، همه اهل بیت(ع) از زمان تولد ویژگی‌های برجسته ای داشتند، که این ویژگی‌ها در تاریخ هم نوشته شده است، و همه شخصیت بزرگ و ممتاز آنان را می‌پذیرند.

برای دسترسی به باقی قسمت های خط امان با موضوع مهدویت در ادیان آسمانی اینجا کلید کنید.
صفحه ی اینستاگرام خط امان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن