خط امان قسمت دوم (تصریح به آمدن منجی در اصول سیزده گانه دین یهود)

خط امان اثری ماندگار از آیت الله امامی کاشانی (مدظله العالی)

❇️ موضوع : « تصریح به آمدن منجی در اصول سیزده گانه دین یهود »

🔋 حجم :
⏰ زمان :

تصریح به نام پیامبر و ائمه (ع) در تورات

در بحث قبلی مطالبی از تورات نقل کردیم، که در آن نام پیامبر (ص) به نام «مادماد» وجود داشته، که یک کلمه به معنای محمد است، ولی به «مئود مئود» تحریف شده، که کلمه‌ای مرکب به معنی بسیار بسیار است.

چیزی که هم اکنون یهودیان بر اساس تصریح تورات قبول دارد، آن است که از نسل ابراهیم و اسماعیل انسان‌های بسیار زیادی خواهند آمد، و 12 نفر آنان از بزرگان و رؤسا هستند، در جلسه قبل عرض کردم، مراد ریاست در امور مادی نیست، بلکه مراد آن است که خدا آنان را واقعآ رئیس قرار داده، در عبارت تورات هم آمده که آنان رئیس تولد می‌یابند، یعنی از روز تولد رئیس و ولی خدا هستند.

 

کلامی در مورد الواح حضرت موسی (ع)

موسی بن عمران حدود سه هزار و 300 سال قبل، یعنی 13 قرن قبل از میلاد حضرت مسیح بوده است، تورات الواحی است که بر موسی بن عمران نازل شد، در سوره مبارکه اعراف آیه 145 به الواح اشاره شده و می‌فرماید :(وَ کتَبنَا لَهُ فِی الا َلوَاحِ)، الواح جمع لوح است، لوح صفحه‌ای است که بر آن نوشته می‌شود، الواح صفحاتی بوده که روی آن تورات نوشته شده بود.

قرآن کریم به زمانی که حضرت موسی در کوه طور بود اشاره کرده و می‌فرماید :(وَ وَاعَدنَا مُوسَی ثَلاثینَ لَیلَهً وَ أَتمَمنَاهَا بِعَشرٍ فَتَمَّ میقَاتُ رَبِّهِ أَربَعینَ لَیلَهً). در آن چهل شب ـ که ابتدا سی شب بود و ده شب اضافه شد ـ الواح به موسی بن عمران داده شد.

در این الواح چه چیزهایی نوشته شده بود؟ قرآن می‌فرماید :(وَ کتَبنَا لَهُ فِی الا َلوَاحِ مِن کلِّ شَیءٍ).

مفسرین می‌گویند «من» در اینجا برای تبعیض است، یعنی: «برای موسی بن عمران در الواح از هر چیز مقداری را نوشتیم»، به اندازه‌ای که ظرف آن زمان از نظر افکار و روش مردم اقتضا می‌کرد، چون عرضه فرع بر تقاضا است. تقاضای آن مردم چه مقدار بوده است.

و در ادامه می‌فرماید :(مَوعِظَهً وَ تَفصیلا لِکلِّ شَیءٍ)؛ در تمام امور پند و اندرزها را بیان کردیم، که کردار و گفتارشان چگونه باشد، وظایفشان از نظر اخلاق چیست؟ و همه چیز را همان اندازه‌ای که نیاز بود تفصیل دادیم، حلال و حرام، اعتقادات، معاد و قیامت، همه را آن طوری که باید و شاید، و ظرف آن زمان اقتضا می‌کرد ذکر کردیم.

 

فرمان الهی به بنی‌اسرائیل در تبعیت نیکو از الواح (خط امان)

(فَخُذها بِقُوَّهٍ)؛ ای موسی تمام الواح را با قوت و قدرت بگیر، یعنی همه را تبیین کن و از کسی نترس، ما تو را کمک می‌کنیم.

(وَ أمُر قَومَک یأخُذُوا بِأَحسَنِها)؛ از قومت هم بخواه، که خوب عمل کنند، تو نترس و با قدرت بگیر، آنان هم به نیکوترین وجه بگیرند، و دنبال هوا و هوس نباشند، شریعت را خوب معنا کرده و عمل کنند، و به نفع خودشان تغییر ندهند، گر چه می‌توان گفت آغازگر ندای توحید ابراهیم خلیل بود، ولی وقتی این بانگ همه جا را فرا گرفت از دهان مبارک موسی بن عمران خارج شد.

در آخر آیه هم آمده :(سَأُریکم دَارَ الفَاسِقینَ)  ؛ من در آینده خانه فاسقین را به شما نشان خواهم داد.

در «فسق النواه»، نواه یعنی هسته، و عبارت یعنی: هسته از پوست بیرون شد، فاسق کسی است که از چارچوب و نظام خودش را خارج کرده است، خداوند برای کسانی که خودشان را از نظام خارج کرده‌اند، خانه‌ای درست کرده، آن خانه را تو و آنان خواهند دید، که اشاره به قیامت است.

 

اصول سیزده گانه دین یهود (خط امان)

یهود 13 اصل دارد، بر اساس این اصول «مسیح»، که همه به انتظار او هستند خواهد آمد، در این اصول منجی با تعبیر «مسیح» آمده، که تأییدی بر قیام امام مهدی (ع) است، چون مسیح با ایشان بوده و در حکومت امام مهدی (ع) حضرت عیسی بن مریم از آسمان نزول خواهد کرد، این‌ها با هم لازم و ملزومند.

اصول 13 گانه دین یهود عبارتند از:

1 ـ خداوند یکتاست.

2 ـ خداوند حاضر و ناظر بر اعمال است.

3 ـ خداوند جسم نیست و از جمیع جهات مجرد است، ما نمی‌توانیم بفهمیم یعنی چه؟ خدا را نمی شود دید، خدا نور است، همه عالم را بنگری همه خداست، (فَاَینَمَا تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجهُ اللَّهِ)  .

بنابر این جسم نیست که آدم بخواهد ببیند، ولی خدا عقل داده و می‌گوید این نظام و این برنامه‌ها نمی‌تواند بدون خالق باشد؟ اگر یک سلول در اصل ترکیب انسان کم و زیاد شود، همه چیز به هم می‌ریزد، و کسی که متولد می‌شود جسمی ناتوان داشته، و عقلش هم ناتوان است، کسانی که عقب افتاده به دنیا می‌آیند، مشکلشان فقط یک سلول است، فقط یک کروموزم.

4 ـ خداوند قدیم و ازلی است، یعنی قدیم ذاتی است، اول ندارد.

5 ـ هیچ کس را جز او نباید عبادت کرد، (سَبِّحِ اسمَ رَبِّکَ الا َعلی É الَّذِی خَلَقَ فَسَوَّی É وَ الَّذِی قَدَّرَ فَهَدَی É وَ الَّذِی اَخرَجَ المَرعی)  ؛ خدایی که همه را آفریده، چنین و چنان است.

6 ـ حضرت موسی جزء انبیاء است، یعنی از سرداران است، و نبوتش نبوتی است که شریعت دارد.

7 ـ خداوند بر افکار انسان‌ها واقف است.

8 ـ نبوت حضرت موسی نبوتی است درست، آسمانی و بدون خدشه، و آنچه دشمنان در باره موسی بن عمران گفتند درست نبود، و ساحرانی که مخالف او بودند رسوا شدند.

9 ـ تورات از جانب خداست.

10 ـ احکام شریعت موسی و تورات قابل تغییر و تبدیل نیست، یعنی دست انسان نیست که بخواهد دینی را عوض کند، تا روزی که پیامبر دیگری بیاید وجود دارد، دین او جانشین این دین می‌شود .

11 ـ خداوند ظالم را مجازات و عادل را حمایت می‌کند.

12 ـ سلطان مسیح از نسل داود حتمآ ظهور خواهد کرد، این اصل مورد بحث ماست.

13 ـ مردگان مستعد و آماده زنده شدن برای حساب باید باشند.

 

تصریح به ظهور منجی در اصول یهود (خط امان)

در این اصول توحید، عدالت خدا، نبوت، عبادت و معاد وجود دارد، مسأله 12 در مورد منجی و رهبری جهان است، که با ظهور مسیح تحقق می‌یابد.

«مسیح» به معنای عیسی بن مریم نیست، بلکه به معنای کسی است که با حقیقت است، منجی است و جهان را پر از عدل خواهد کرد، در کتاب‌ها تحت عنوان ماشیح آمده است، این کلمه در عبارات علما بسیار به چشم می‌خورد، البته تعابیر دیگری هم دارد، که در بحث بعد بیان می‌کنم.

 

متن برنامه :برای دسترسی به باقی قسمت های خط امان با موضوع مهدویت در ادیان آسمانی اینجا کلید کنید.
صفحه ی اینستاگرام خط امان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن