خط امان قسمت سوم (تصریح قرآن به وجود بشارت به منجی در کتب آسمانی)

خط امان اثری ماندگار از آیت الله امامی کاشانی (مدظله العالی)

❇️ موضوع : « تصریح قرآن به وجود بشارت به منجی در کتب آسمانی »

🔋 حجم :
⏰ زمان :

متن برنامه :

تورات و کتب انبیاء بنی‌اسرائیل و وعده به منجی آخر الزمان

بحث این بود که در تورات هم از منجی بحث شده، و به صفات و نشانه‌هایی از او تصریح گردیده، و علمای یهود در کتاب‌هایشان با نام‌های مختلف او را معرفی کرده‌اند، اگر چه بیشتر به عنوان «ماشیح» آمده است.

تورات پنج سِفر دارد، سفر یعنی کتاب، سفر اول سفر پیدایش یا خلقت است، در عبری تحت عنوان «یینون» می‌باشد، به معنای دوام آوردن و شخصیتی که قوی و روشنتر از آفتاب است.

در تورات سفر تکوین، فصل 49، آیه 10، صفحه 99 از عنوان «شیلُو» یاد شده، که همان معنای ماشیح یا مسیح را دارد، در کتاب اشعیاء فصل 53 آیه 4 ص 1285 به عنوان «مبروص»، در کتاب زکریا فصل 6 آیه12 ص1641 کلمه «صمح» یا نهال، در کتاب عاموس فصل 18 آیه11 عنوان «برنفله» آمده است.

منظور آن است که در جاهای مختلف کتب انبیاء وعده منجی را داریم، یعنی این تحول و این منجی چیزی نیست که کسی بخواهد از آن شانه خالی کند، از 3300 سال پیش مرتب انبیاء و کتاب‌های آسمانی آن را بیان کرده‌اند.

 

تصریح قرآن کریم به وجود وعده الهی به آمدن منجی در کتب انبیاء

در قرآن کریم سوره مبارکه انبیاء می‌فرماید :(وَ لَقَد کتَبنا فِی الزَّبُورِ مِن بَعدِ الذِّکرِ أَنَّ الاَرضَ یرِثُها عِبادِی الصَّالِحُونَ)  ، بعد از ذکر در زبور نوشتیم زمین به صالحان خواهد رسید، یعنی قانون و سنت خدا و نظام خلقت چنین است، و از قطعیات خلقت بوده و قابل تغییر و تبدیل نیست، که صالحان وارثان زمین خواهند شد.

مراد از «ذکر» تورات است، یعنی بعد از این که در تورات نوشتیم و به موسی بن عمران گفتیم، در کتاب زبور داود هم نوشتیم، در زبور داود مزمورهایی هست که چند موردش را عرض خواهم کرد، که بیانگر منجی آخر الزمان می‌باشد.

این موضوع در تورات مفصلا مسائل بیان شده است، اگر چه در کتاب‌های پیامبران بعد از موسی نیز آمده، ولی هیچ کدام مثل زبور عمیق و وسیع نیست، لذا خدای متعال در میان کتب انبیاء به زبور داود تصریح کرده است.

عده‌ای گفته اند مراد از «ذکر» کتب همه انبیاء است، یعتی علاوه بر این که در کتب انبیاء آمده، در عین حال در زبور هم این طور آورده‌ایم، اما همان معنای اول روشنتر است، چون خدای متعال در تورات مطلب را مفصلا بیان کرده است.

 

حضرت ابراهیم (ع) و دعا برای آمدن پیامبر خاتم (ص) (خط امان)

در کلام حضرت ابراهیم (ع) اشاره‌ای به این موضوع هست، وقتی خانه کعبه را با فرزندش اسماعیل بنا می‌کنند، از خدا می‌خواهد که در آینده رسولی برای آنان بفرست، (وَ یعَلِّمُهُمُ الکتَابَ وَ الحِکمَهَ وَیزَکیهِم)  ، که کتاب و حکمت را به آنان آموزش داده و تزکیه شان نماید، گویا خانه کعبه را برای او و برای چنین روزی می‌سازند، این بیانگر سخنی است که حضرت رسول(ص) می‌فرماید :«اَنَا دَعوَهُ اَبِی اِبرَاهیم»  ؛ من دعای پدرم ابراهیم هستم.

 

و این که دینش دین ابدی باشد و جهان را فرا بگیرد نیز در کلام حضرت ابراهیم آمده است، لذا بعضی از مفسرین قرآن گفته اند، این آیه شریفه :(هُوَ الَّذی أَرسَلَ رَسُولَهُ بِالهُدی وَ دینِ الحَقِّ لِیظهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کلِّهِ وَ لَو کرِهَ المُشرِکونَ)  ، همان دعوت ابراهیم و دعای اوست، که پیامبری چنین جهانی بیاید.

به هر حال این بحث برای اولین بار در تورات مطرح شده، اگر چه در کلام حضرت ابراهیم و اسماعیل اشاره به آن شده است.

 

عباراتی از زبور حضرت داود (ع) در وعده به منجی آخر الزمان (خط امان)

قرآن می‌فرماید:(وَ لَقَد کتَبنا فِی الزَّبُورِ مِن بَعدِ الذِّکر أَنَّ الاَرضَ یرِثُها عِبادِی الصَّالِحُونَ)، بعد از مطالبی که در تورات بیان کردیم، در زبور داود هم ذکر نمودیم که زمین را صالحان به ارث خواهند برد، یعنی روزی فرا خواهد رسید که زمین زیر پای کافران و فاسقان و ظالمان نخواهد بود، و در اختیار عادلان و صالحان و صدیقان و شهیدان، و بالاخره خوبان قرار خواهد گرفت.

این عبارت قرآن کریم در مزمور 37 زبور آمده که می‌گوید: «از غضب دست بردار، غیظ را رها کن، رنجیده مشو که گرفتار می‌شوید، زیرا شریران منقطع می‌شوند، اما متوکلان به خداوند وارث زمین خواهند شد».

باز در همین مزمور گوید: «و حال اندک است که شریر نابود می‌شود و کشته می‌شود، اما متواضعان وارث زمین خواهند بود، از کثرت سلامتی متلذذ خواهند شد، و شریر بر خلاف صادق افکار مذمومه دارد، و دندان‌های خویش را بر او فشار می‌دهد، خداوند هرکه به حق و عدل است زود خواهد آورد، کمی صدیق از فراوانی شریران بسیار بهتر است، چون بازوهای شریران شکسته خواهد شد و خداوند صدیقان را تکیه گاه است، خداوند روزهای صالحان را می‌داند و میراث ایشان ابدی خواهد بود، شریر عاریه است، اما صادق مورد رحمت خدای متعال است، صدیقان وارث زمین خواهند شد و خداوند پناه آنان خواهد بود و شریران نزدشان منقطع خواهند شد».

در مزمور 96 آمده: «می‌بینیم آسمان‌ها شادمان و زمین مسرور شود، دریا بخروشد در حضور خداوند، و جنگل‌ها و صحراها به ترنم خواهند آمد، زیرا که می‌آید جهت حکومت زمین و جهان را پر از صدق و عدل و وفا خواهد کرد».

 

ضرورت اعتقاد به حتمیت ظهور و عدم تردید در آن (خط امان)

بیان عبارات کتب انبیاء برای این است که مسأله عدل جهانی و تحول عالم ساده به نظر نیاید، که امری یقینی نبوده و مشکوک است، بدانیم قبل از سه هزار پیش در مورد آن سخن گفته شده، تردید در این موضوع نکنیم، امید به چنین روزی داشته باشیم.

انبیاء گذشته بر این آینده و بر این حقیقت پافشاری کرده، و امت‌ها را به این نقطه متوجّه نموده‌اند، و این آیه کریمه سوره مبارکه انبیاء به این حقیقت اشاره دارد :(وَ لَقَد کتَبنا فِی الزَّبُورِ)، ما نوشتیم، قطعی است، ساده نیست.

از این که حضرت تاکنون ظهور نکرده دچار شک نشویم، مصلحت الهی است، شرایط باید به وجود بیاید، عجله و شتاب بی معناست، این چیزها نباید باعث شود اساس مهدویت، مخصوصآ در دل های جوانان عزیزمان متزلزل گردد، و جان ها به آمدن وجود مقدّس آن حضرت ان شاء الله امیدوار باشند.

برای دسترسی به باقی قسمت های خط امان با موضوع مهدویت در ادیان آسمانی اینجا کلید کنید.
صفحه ی اینستاگرام خط امان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن