خط امان قسمت پنجم (اختلاف عقیده فرق مختلف مسیحیت در مورد زمان نزول عیسی)

خط امان اثری ماندگار از آیت الله امامی کاشانی (مدظله العالی)

❇️ موضوع : « اختلاف عقیده گروه‌های مختلف مسیحیت در مورد زمان نزول عیسی »

🔋 حجم :
⏰ زمان :

متن برنامه :

بحث از منجی و آخر الزمان و آمدن مسیح در تمام قسمت‌های انجیل

بحث در مورد بشارت‌های کتب آسمانی به آمدن منجی آخر الزمان بود، در این بحث در مورد اناجیل اربعه و نامه‌های رسولان، که نوشته‌های پطرس و دیگران می‌باشد، سخن می‌گوییم.

آن گونه که تاریخ نشان می‌دهد در 300 سال اول دین مسیحیت این بحث رواج داشته، که عیسی خواهد آمد، و عدالت جهان را فرا خواهد گرفت و ظلم و ستم از بین خواهد رفت، شبیه همان حرفی که اسلام در مورد آمدن حضرت مهدی (ع) می‌زند :«یملاَ ُ اللَّهُ الا َرضَ قِسطآ وَ عَدلا بَعدَ مَا مُلِئَت ظُلمآ وَ جَورآ».

ولی مشخص نیست که چرا بعد از گذشت 300 سال این بحث کمرنگ یا احیانآ متروک شد، اگر چه در قرن‌های اخیر این بحث دوباره زنده شده است.

غیر از بحث‌هایی که در جلسه قبل داشتیم، باید گفت در موارد مختلف انجیل یوحنا به آمدن حضرت عیسی از آسمان تصریح شده است، ذکر این نکته لازم است، که در میان اناجیل اربعه، انجیل یوحنا و مکاشفات یوحنا بیشتر مورد توجّه مسیحیت است.

در عبارات انجیل یوحنا آمده: عیسی مسیح در هوا و در زمین خواهد بود، در مورد هوا می‌گویند عیسی بر ابر سوار شده و حرکت می‌کند، این ابر که در کتاب‌هایشان وجود دارد اگر واقعیت داشته باشد، تأویلش همین است که با قدرت خاصی، که قدرت الهی و حمایت خدای بزرگ است، خواهد آمد.

می‌گویند: بعد از ظهور در هوا مرحله دوم نزول در زمین است، نزول در زمین برای از بین بردن ظلم‌هاست، و مرحله سوم نجات خواص خودش است، که این تعبیر در مسیحیت امروز رواج پیدا کرده است.

برای کسانی که بخواهند روی این موضوع تحقیق کنند، موارد دیگر در عهد قدیم و جدید را ذکر می‌کنم:

انجیل یوحنا باب 14 آیه 3 و 21 و 22 و 23 ؛ انجیل متی باب 24 آیه 32، 51 و 25، انجیل مرقس باب 13؛ انجیل یوقا باب 21، مکاشفات یوحنا آیه 7، 12، 20 و 22، کتاب دانیال باب 7 آیه 13 و 14، کتاب زکریا باب 4 آیه 14، در این موارد به نزول عیسی و جنگ او با دجال اشاره کرده است.

 

اختلاف عقیده گروه‌های مختلف مسیحیت در مورد زمان نزول حضرت عیسی (خط امان)

مسیحیت سه گروه هستند:

1 ـ کاتولیک، که چهره عمیق و وسیع مسیحیت و وابستگان به واتیکان و پاپ اعظم هستند، آنان به ظاهر انجیل معتقد بوده و به تأویل کلمات آن عقیده ندارند، مانند بعضی از مسلمانان که به ظهور احادیث و آیات تکیه می‌کنند و از تأویل و تفسیر و تبیین آن‌ها برحذر هستند.

2 ـ ارتدوکس.

3 ـ پروتستان.

با همه این گروه‌ها صحبت کرده‌ام، ارتدوکس و پروتستان عقیده کاتولیک‌ها را ندارند، کاتولیک‌ها در مورد آمدن حضرت عیسی روی قسمت سوم یعنی نجات خاصان در قیامت تکیه می‌کنند، اما به این که روی زمین آمده و ظلم را از بین می‌برد، تکیه نمی‌کنند.

در مورد این که عیسی به زمین آمده و ظلم را از بین خواهد برد با مسیحیان زیادی صحبت کرده ام، حتی با راتسینگر که پاپ بود و استعفا کرد، مفصل صحبت کرده و گفتم نزول عیسی نمی‌تواند بدون حکومت کردن باشد، و بر همین اساس او منجی نام گرفته است.

این عقیده به عقیده مسلمانان نزدیک است، ما می‌گوییم عیسی همراه حضرت مهدی(ع) خواهد بود، حضرت مهدی(ع) امامت نموده، و رئیس دولت ایشان عیسی بن مریم خواهد بود، این حرفی است که شیعه می‌زند .

 

کلامی پیرامون دجال و خرافات مطرح شده در مورد آن (خط امان)

با مسیحیان که بحث می‌کردم، می‌گفتم: به عقیده شما عیسی با دجال جنگ خواهد کرد، خیلی از مسیحیان تفسیر می‌کنند ـ شاید تفسیرشان هم درست باشد ـ که دجال کسی است که در دنیا محور ظلم بوده و ستم و جنایت به حمایت او انجام می‌شود.

در روایات ما آمده که در حکومت امام مهدی (ع) حضرت عیسی دجال را می‌کشد، در انجیل هم آمده که عیسی با دجال مقابله کرده و او را می‌کشد، اما لازمه این حرف این است که حضرت عیسی در دنیا حکومت کند.

در منابع اهل سنت در مورد دجال احادیثی نقل شده که سندشان درست نیست، مثلا یک چشمش کور است، یا مشخصاتی را بیان می‌کنند که به افسانه شبیه تر است تا به حقیقت.

در بعضی از روایات آمده :«مَا مِن نَبِی اِلاَّ وَ قَد حَذَّرَ قَومَهُ الدَّجَّالَ»  ؛ از همان اول هر پیامبری مردم را از خطر دجال زمانش بر حذر می‌داشته است، و نیز در روایات آمده که دجال آخر الزمان بدترین دجال‌هاست  ، از او در برابر مسیح بن مریم به مسیح دجال تعبیر می‌شود، ولو این که مسیح را به معنای این که بر او روغن مالیده باشند معنا می‌کنند.

اما چیزی که در کتاب‌های آنان مشاهده می‌شود، آن است که می‌خواهند بگویند او آدم مقدسی است، در حالی که کلمه دجال یعنی دروغگو و کسی که با قدرتی که دارد خیانت می‌کند، این معنا با کلمه مسیح، که لفظی است تمیز و مقدس چگونه سازگار است؟ البته در انجیل نیست، ولی در اسلام هست که خودنمایی و ریاکاری کرده و خودش را پاک و منزه نشان می‌دهد.

 

اعتقاد روژه گارودی و ژان گیتون به حکومت حضرت عیسی در آخر الزمان (خط امان)

یکی از کسانی که عقیده داشت حضرت عیسی حکومت خواهد کرد روژه گارودی بود.

ژان گیتون هم این اعتقاد را داشت، و می‌گفت این عقیده را از کشفیاتی که کردم دارم، در پاریس با او ملاقات کردم، 93 سال داشت و بیمار بود، به گونه‌ای که پزشک او را ممنوع الملاقات کرده بود، اما وقتی شنید کسی از ایران برای صحبت در مورد آخرالزمان آمده اجازه داد با او دیدار کنم و گفت: وقتی شنیدم فردی برای این بحث به فرانسه آمده، آن شب که فردایش باید می‌آمدید درست خوابم نبرد، به عشق امروز بودم که این حرف‌ها را بشنوم، خانه اش را به عنوان آثار باستانی هدیه کرد و الان هم موجود است.

آن جلسه حدودآ سه ساعت طول کشید، او بیشتر حرف می‌زد، من به ایشان می‌گفتم: پزشک گفته زیاد صحبت نکنید، گفت: این صحبت‌ها که در مورد آخر الزمان است برای من معنای خیلی بزرگی داشته و به من روح می‌دهد، و گفت: از خدا خواسته‌ام صد سال عمر کنم، 93 سال دارم، 7 سال دیگر عمر خواهم کرد.

شخص دوم سفارت ایران در فرانسه با من تماس گرفت و گفت: ایشان کتابی برای ما فرستاده و پشت آن تاریخ فوتش را نوشته، و تصریح کرده از خدا خواسته‌ام صد سال به من عمر بدهد، و خدای متعال این صد سال را به من عمر می‌دهد، با این که مسیحی بود یک چنین معرفت و نورانیتی داشت، بعدآ تحقیق کردم در صد سالگی هم از دنیا رفت.

او معتقد بود حضرت عیسی باید حکومت کند، او ارتدوکس یا پروتستان نبود، بلکه می‌گفت: این حرف کاتولیک‌ها را قبول ندارم، زیرا علم و فلسفه و تاریخ این اقتضا را می‌کند.

مطالبی بیان کردم، گفت: مطالبی که شما از پیامبر اسلام نقل می‌کنید را باید دور تا دور سقف اتاقم بنویسم، و کنار هر کدام یک گل بزنم، که وقتی آیندگان آمدند بدانند پیامبر مسلمانان چه کلمات بلندی راجع به عدالت و انتظار و این که برترین عمل انتظار فرج است، بیان کرده، و اسلام را بشناسند، این اسلام است که آمده و این حقایق را آشکار نموده، و می‌گفت: این‌هاست که دنیا را زنده کرده و نسل جوان را امیدوار می‌کند.

او در مقایسه انجیل با قرآن می‌گفت: اصلا در برابر قرآن، انجیل حرفی ندارد بگوید، تعبیر او این بود که در انجیل یک سلسله مسائل تاریخی آمده، ولی قرآن حقوق جامعه و حقوق زن و مرد را بیان کرده است، و می‌گفت: وقتی فرزند به دنیا می‌آید، اولین حرفی که اسلام به او می‌زند، بحث حق پدر و مادر را برایش مطرح می‌کند، ولی در انجیل حقی در کار نیست، مسائل اجتماعی در انجیل نیست، چند جمله مسائل تاریخی آمده است.

ژان گیتون می‌گفت: به نظر من اسلام دنیا را خواهد گرفت، قرآن آن قدر قوی است، که دنیا را به خودش متوجّه خواهد کرد، و آینده همه خواهند فهمید که قرآن چیست، اگر چه تبلیغات مسلمانان ضعیف است، ولی اسلام آن قدر قدرت دارد که خودش پیش رود.

 

مراحل نزول حضرت عیسی در اعتقاد مسیحیت (خط امان)

خلاصه مطلبی که در این بحث و بحث‌های گذشته داشتم این بود، که در جاهای مختلف انجیل به نزول مسیح بشارت داده شده، که شامل سه مرحله است: بر زمین نزول کرده و بر ابر سوار خواهد شد، خاصان خود را نجات می‌دهد.

تفسیر صحیح این مراحل آن است که: سوار بر ابر شدن کنایه از قدرت الهی است، بر زمین فرود خواهد آمد، یعنی روی زمین حکومت برقرار می‌کند و با دجال مقابله کرده و او را می‌کشد، خاصان را نجات می‌دهد، یعنی کسانی که مظلوم و پرهیزکارند را نجات خواهد داد .

گرچه کاتولیک‌ها نزول حضرت عیسی را به آخرت موکول کرده‌اند، ولی با صحبت‌هایی که با فلاسفه و بزرگان مسیحیت کردم، بیشتر آنان چنین عقیده‌ای ندارند، اما رهبران واتیکان مروّج این فکرند که مسیح در قیامت خواهد آمد، و با حکومت کردن مسیح موافق نبودند، اما پروتستان و ارتدوکس می‌گفتند: مسیح خواهد آمد و حکومت هم خواهد کرد.

 

برای دسترسی به باقی قسمت های خط امان با موضوع مهدویت در ادیان آسمانی اینجا کلید کنید.
صفحه ی اینستاگرام خط امان

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن