خط امان قسمت چهارم (بشارات انجیل به آمدن حضرت مهدی (ع) و تحریف آن )

خط امان اثری ماندگار از آیت الله امامی کاشانی (مدظله العالی)

❇️ موضوع : « بشارات انجیل به آمدن حضرت مهدی (ع) و تحریف آن »

🔋 حجم :
⏰ زمان :

متن برنامه :

کلامی در نگارش انجیل توسط حواریون

در بحث‌های گذشته بیان کردیم، تورات به پیامبر آخرالزمان تحت کلمه «ماد ماد» به عقیده ما، و «مئود مئود» به تعبیر علمای یهود اشاره کرده، نکته مهم این بود که تصریح نموده آن پیامبر 12 وصی و جانشین بزرگ خواهد داشت و همه آنان فرزند ابراهیم و اسماعیل هستند .

در این جلسه در مورد انجیل سخن می‌گوییم، ذکر این نکته ضروری است، که بر اساس اعتقاد تمام مسیحیان نوشتن انجیل توسط حواریون انجام گرفت و تقریبآ از سال 65 میلادی شروع شد، اول انجیل مرقس، دوم انجیل متی، سوم انجیل لوقا، و چهارم انجیل یوحنا نوشته شد .

اما قرآن ما مسلمانان این چنین نیست، که به دست اصحاب پیامبر(ص) نوشته شده باشد، بلکه تمام قرآن وحی الهی است، و به انشاء شخص پیامبر اکرم (ص) نویسندگان وحی آن را نوشتند.

 

اقرار رئیس ارامنه به کلام خدا بودن قرآن کریم

در سال 1375 هجری شمسی در بیروت با جاثلیق رئیس ارامنه بحثی داشتم، ایشان گفت :

«کتاب مسلمانان یعنی قرآن، گذشته از این که محتوایش بسیار بالاست و ربطی به تورات و انجیل ندارد، از جهت دیگر نیز خیلی مهم است، و آن این است که کلماتش یک یک کلمات خداست، بلکه اعراب آن هم کلام خداست، پیامبر اکرم (ص) این کلمات را ادا کرده، یعنی از حلقوم مبارک ایشان صادر شده، ولی انشاء خداست، نه این که معنایی به پیامبر وحی شده باشد، و پیامبر آن معنا را با لفظ خودش و تعابیر خودش درآورده باشد».

وقتی گفته می‌شود :(سَبِّحِ اسمَ رَبِّکَ الا َعلی É الَّذِی خَلَقَ فَسَوَّی É وَ الَّذِی قَدَّرَ فَهَدَی É وَ الَّذِی اَخرَجَ المَرعی)  ؛ این آیات کریمه درست همان آهنگ وحی بر گوش و قلب پیامبر(ص) است، که از حلقوم مبارکشان صادر شده، نه این که محتوایی به آن حضرت اعلام شود، و ایشان آن را به انشاء خودش بیان کرده باشد.

و حتی به قول رئیس ارامنه: «این مهمترین امتیاز برای مسلمانان است، که می‌توانند بگویند دین ما دین الهی و کتاب ما کتاب آسمانی است، ولی ما نمی‌توانیم بگوییم انجیل ما کتاب آسمانی است، یا یهود بگوید تورات کتاب آسمانی است، زیرا همه یهودیان و مسیحیان معتقدند تورات و انجیل بعدآ نوشته شده است».

 

کلامی در باطل بودن اعتقاد مسیحیت در مورد حضرت عیسی (ع) (خط امان)

مسیحیت در مورد حضرت عیسی عقیده دارند: او نور خدا و صفات او صفات خداست و خدای متعال در چهره عیسی بن مریم کشف گردید.

عقیده مسلمانان این است که پیامبر اکرم (ص) مظهر اسماء الحسنی و صفات خداست، مظهر بودن تا صاحب مظهر بودن، ظل و سایه بودن تا صاحب ظل و سایه بودن خیلی تفاوت دارد.

ما معتقدیم پیامبر و ائمه هدی (ع) ظل خدا هستند، نه در ظل خدا قرار دارند، تفسیر اسم اعظم این است که امام و حجت خدا ظل اسم اعظم هستند.

ما وجود مقدّس امام زمان ارواحنا له الفداء را ظل اسم اعظم می‌دانیم، نه در ظل اسم اعظم، و نه خود اسم اعظم، خود اسم اعظم اسم خداست، در اسم اعظم حلول است، آنان ظل اسم اعظمند.

در یهود و نصاری اعتقادهای خرافی وجود دارد، که می‌گویند حلول کرده، یعنی خداست که دارد حرف می‌زند، ما می‌گوییم قرآن کلام خداست، پیامبر حرف می‌زند ولی ایشان کلام خدا را بیان می‌کند.

 

بشارت انجیل به آمدن حضرت مهدی (ع) و تحریف آن (خط امان)

مسیحیان اگر چه معتقدند انجیل را حواریون نوشته‌اند، اما ادعا می‌کنند آنچه در انجیل آمده حرف هایی است که عیسی بیان کرده است.

در اصحاح 14، آیه 16 انجیل عبارتی آمده، که ترجمه فارسی اش این است: «خودم از پدر می‌خواهم تا پاراکلیتوس (حامی) دیگری به شما ببخشد».

در اصحاح 16 آیه 7 انجیل آمده: «من (حضرت عیسی) به شما حقیقت را می‌گویم، رفتنم برای شما سودمند است؛ زیرا اگر نروم پاراکلیتوس نزد شما نمی‌آید».

به اعتقاد ما انجیل تحریف شده، و «پا» درست نیست و در اصل انجیل «پ» بوده، یعنی «پرکلیتوس»، فرق «پ» با «پا» این است: پاراکلیتوس به معنای روح القدس و حامی، و پرکلیتوس به معنی پسندیده شده و ستایش شده است، که این کلمه با معنای «محمد(ص)» تطبیق می‌کند.

یکی از محققین مسیحی در واتیکان با من ملاقاتی داشت، تز دکتری‌اش در مورد بررسی همین کلمه بود، آن را برای من آورد و گفت: «بر اساس تحقیقاتی که کرده‌ام کلمه «پاراکلیتوس» که در انجیل وجود دارد سابقه علمی و ادبی ندارد، آنچه سابقه دارد «پرکلیتوس» است، از 700 سال قبل از میلاد مسیح شعرایی مانند هومر بودند که مجموعه ادبی داشتند، تمام آن‌ها کلمه پرکلیتوس را به کار برده اند، و کلمه پاراکلیتوس متداول نبوده است».

پاراکلیتوس و پرکلیتوس را در لغت عربی فارقلیط یا فرقلیط گفته اند، فار و فر معرّب پار و پر است.

هم چنان که گفتیم به اعتقاد مسیحیان انجیل از سال 70 یا 65 میلادی به بعد نوشته شده، ولی انجیل‌های موجود بر اساس نسخه‌ای تنظیم شده که تقریبآ سال 300 میلادی ـ یعنی حدود 1700 سال پیش ـ نوشته شده است، در این نسخه پاراکلیتوس وجود دارد، بی تردید در نسخه اولیه انجیل پرکلیتوس بوده، و چون نخواستند بر محمد(ص) تطبیق داده شود، آن را تحریف کردند.

 

بشارتی دیگر از انجیل در مورد حضرت مهدی (ع) (خط امان)

در اصحاح 16، بند 14 و 15 و 16 عبارت دیگری است، که می‌گوید: «کسی که خواهد آمد را شما نخواهید دید و خواهید گفت ما او را نمی بینیم و به او ایمان نمی آوریم، در حالی که او غائب و از نظرها پنهان است».

انجیل چنین بشارتی را به آیندگان داده، و این بشارت را مسیحیت هم پذیرفته‌اند، لذا آنان هم در انتظار قرار دارند، و می‌گویند منجی خواهد آمد، همان طور که تورات موسی بن عمران بشارت داده است، او هم می‌خواسته به جامعه بگوید شما به انتظار منجی باشید، که خواهد آمد.

بر این اساس آمدن منجی و مصلح و تحول جهانی در آخرالزمان یک مطلب ساده‌ای نیست، که گروهی بگویند و عده‌ای منکر شوند، تمام اهل کتاب به این معنا تصریح کرده‌اند، با اصطلاحات و عبارات مختلفی که خودشان دارند.

 

اختلاف بین اسلام و انجیل موجود در زمان نزول حضرت عیسی (ع) (خط امان)

با علمای مسیحی در واتیکان که صحبت می‌کردم آنان به همین تکیه کرده، و معتقد بودند چنین کسی خواهد آمد، فقط در یک نکته با ما اختلاف داشتند، که در مورد آن بحث‌های زیادی با آنان کردم، آن نکته این بود که می‌گفتند عیسی بعد از پایان دنیا خواهد آمد، اما این را از کجا می‌گفتند؟

در اصحاح 16 انجیل در باره منظومه شمسی صحبت می‌کند، که روزی خورشید خواهد گرفت و ستارگان فرو می‌ریزند و قیامت واقع می‌شود، در ضمن این مسأله نزول عیسی را مطرح می‌کند، از این جهت می‌گویند نزول عیسی مربوط به قیامت است.

در بحث‌هایی که با آنان داشتم گفتم: خودتان هم می‌دانید که در انجیل تحریفاتی صورت گرفته، در عین حال، این به معنای تقارن است نه وحدت زمانی، یعنی ظهور حضرت مهدی (ع) و نزول حضرت عیسی (ع) و قیامت در آخرالزمان می‌باشد، اما ممکن است بین این دو زمان صدها سال فاصله باشد، ما نمی‌دانیم اختلاف چقدر است، اما می‌دانیم همه این‌ها مربوط به آخرالزمان است، و انجیل هم خواسته حوادث آخرالزمان را بیان کند، آنان تقریبآ پذیرفتند که چنین چیزی در انجیل هست.

منظور این است که متن انجیل بشارت به آمدن منجی برای جهان می‌دهد، و آن بشارت هم اشاره است به شخص امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف.

 

برای دسترسی به باقی قسمت های خط امان با موضوع مهدویت در ادیان آسمانی اینجا کلید کنید.
صفحه ی اینستاگرام خط امان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن