خط امان قسمت دوم (سوره قصص,آیه پنجم (دوم))

خط امان اثری ماندگار از آیت الله امامی کاشانی (مدظله العالی)

❇️ موضوع : سوره قصص آیه 5 « وَ نُریِدُ أَن نَمُنَّ عَلَی الَّذیِنَ استُضعِفُوا فِی الا َرضِ وَ نَجعَلَهُم أَئِمَّهً وَ نَجعَلَهُمُ الوَارِثیِنَ »

🔋 حجم :
⏰ زمان :

متن برنامه :

تلاوت آیه :(وَ نُریدُ أَن نَمُنَّ) توسط امام زمان (ع) هنگام ولادت

بحث در مورد آیات مبارکه‌ای بود، که بر آخرالزمان و تحول کلی دلالت دارد، و این که عدالت جهانی جای ظلم و جور را خواهد گرفت .

در جلسه قبل عرض شد حکیمه خاتون می‌گوید: روز سوم ولادت بود، دلتنگ شدم، آمدم حضرت را ببینم، وقتی وارد اتاق شدم، حضرت در گهواره خوابیده بود، با انگشت دست مبارک به من اشاره کرد که بیا جلو، و این آیه را تلاوت کرد :(وَ نُریدُ أَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفُوا فِی الا َرضِ وَ نَجعَلَهُم أَئِمَّهً وَ نَجعَلَهُمُ الوَارِثینَ)  .

حکیمه خاتون می‌گوید: با اشاره امام جلو رفتم و او را بوسیدم، امام عسکری (ع) از اتاق دیگر صدای مبارکش بلند شد، که فرزند را برایم بیاور، وقتی فرزند را حضور امام عسکری (ع) بردم، حضرت به عزیزش فرمود: سخن بگو، آن وقت امام این آیه را تلاوت کرد :(وَ نُریدُ أَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفُوا فِی الا َرضِ وَ نَجعَلَهُم أَئِمَّهً وَ نَجعَلَهُمُ الوَارِثینَ)  .

 

تحولات تاریخی بر اساس جنگ بین حق و باطل است نه جنگ فقر و غنی

این آیه مبارکه، که وجود مقدّس امام زمان ارواحنا اله الفداء در همان آغاز تولد و کودکی تلاوت فرمود، در ضمن آیاتی در سوره مبارکه قصص است، که در باره فرعون و موسی بن عمران است.

قرآن داستان را شرح می‌دهد، در حقیقت بیان می‌کند تاریخ چگونه تحول پیدا می‌کند، و تاریخ یک باطن و جامعه یک اصلی دارد، این چنین نیست که جامعه به هر صورت که خودش می‌خواهد حرکت کند، همان طوری که مارکسیست‌ها می‌گویند.

آنان بر اساس همان فلسفه دیالکتیک خودشان سخن غلطی را مطرح کرده و می‌گویند: جنگ‌ها و تضادها در جامعه وجود دارد، و این تضادها روزی برداشته خواهد شد، و به یک مساوات در تمام روی زمین تبدیل می‌شود، که هیچ انسانی بر انسان دیگر مزیت ندارد، و همه صاحب همه چیز خواهند بود.

این مطلب مارکسیست‌ها مطلبی صد در صد غلط است، و این که می‌گویند در تاریخ رخ داده باز حرف غلطی است، چنین چیزی اتفاق نیفتاده، بلکه تاریخ حقیقتی دیگر دارد، و جنگی که در تاریخ واقع می‌شود، جنگ بین حق و باطل است، نه جنگ بین فقر و غنی.

حق و باطل با هم می‌جنگند، و در تمام روی زمین حق حاکم می‌شود و حق شامل تمام مسائل معنوی و مادی، فردی و اجتماعی است.

و زیر بنایش عبارت از استعدادها و فطرت انسان است، که حول و قوه خدا پشتوانه آن می‌باشد، که این عالم بر همان اساس حرکت کرده و سیر می‌کند که حق و باطل با هم می‌جنگند، (وَ نُریدُ أَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفُوا فِی الا َرضِ)، همین جنگ باطل و حق است.

 

خداوند ایجادگر تحولات در تاریخ (خط امان)

آیات کریمه را به نحو اختصار شرح می‌دهم، آیه‌ای که حضرت تلاوت فرمود، آیه 5 سوره قصص است :(وَ نُریدُ أَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفُوا فِی الا َرضِ وَ نَجعَلَهُم أَئِمَّهً وَ نَجعَلَهُمُ الوَارِثینَ).

یعنی اراده کرده ایم بر مستضعفان و مظلومان جهان منت گذاریم، یعنی پشتوانه تاریخ خداست، اوست که تحول‌ها را به وجود می‌آورد، کسانی که مستضعف و مظلوم واقع شده و ستمگران آنان را از همه چیز انداخته و نگذاشتند در جامعه خودنمایی کنند، آنان را پیشوایان زمین قرار می‌دهیم، یعنی جنگ بین حق و باطل است، و خدا حق را بر باطل حاکم می‌کند.

(وَ نُمَکنَ لَهُم فِی الا َرضِ وَ نُرِی فِرعَونَ وَ هَامَانَ وَ جُنُودَهُمَا مِنهُم مَا کانُوا یحذَرُونَ)؛ برای آنان که حاکم واقعی در زمین هستند شرایط را مهیا می‌کنیم، و از آنچه فرعون و هامان می‌ترسیدند به همان چیز مبتلایشان می‌کنیم.

(وَ أَوحَینَا اِلی أُمِّ مُوسی أَن أَرضِعیهِ فَاِذَا خِفتِ عَلَیهِ فَأَلقیهِ فِی الیمِّ وَ لاَ تَخَافِی وَ لاَتَحزَنِی اِنَّا رَادُّوهُ اِلَیکِ وَ جَاعِلُوهُ مِنَ المُرسَلینَ)؛ به مادر موسی وحی کردیم که کودک را شیر بده، اگر ترسیدی او را در دریا بینداز، ما می‌گیریم.

(فَالتَقَطَهُ َآلُ فِرعَونَ لِیکونَ لَهُم عَدُوّآ وَ حَزَنآ))؛ این فرزند با آن صندوق در دریا قرار گرفت، و صندوق را در آن طرف دریا خاندان فرعون گرفتند، چرا گرفتند؟ (لِیکونَ)، لام لام نتیجه است، یعنی گرفتند، ولی نتیجه‌اش این بود که دشمن را نزد خودشان تربیت کردند.

دشمن در صدر خانه و در دامن همسر فرعون بود، بعد هم در دامن خود فرعون قرار گرفت، ولی او فرزندان بسیاری را کشت، این تاریخ است، تاریخ می‌گوید ما جامعه را چنین پیش می‌آوریم.

 

پیروزی صالحان سرانجام تمام نبردهای بین حق و باطل (خط امان)

وقتی حق و باطل با هم جنگیدند سرانجام پیروزی حق خواهد بود، با آن معیارهای الهی و با آن اسباب و عللی که خدای متعال پیش می‌آورد، (فَالتَقَطَهُ َآلُ فِرعَونَ لِیکونَ لَهُم عَدُوّآ وَ حَزَنآ).

چرا این کار را کردیم؟ چون (اِنَّ فِرعَونَ وَ هَامَانَ وَ جُنُودَهُمَا کانُوا خَاطِئینَ)؛ فرعون و هامان و لشکریانشان خطاکار بودند.

بنا نیست خطا ابدی باشد، و ظلم همیشه حاکم و حق همواره محکوم باشد، بنا نیست انسان‌هایی که بر حقند همواره دستشان خالی باشد، ما وارد می‌شویم و تحولی جهانی ایجاد می‌کنیم، وجود مقدّس امام زمان ارواحنا له الفداء به همین تحول جهانی در روزهای اول ولادت اشاره کرده، و این آیه کریمه را خواندند.

بنابر این تاریخ چنین سیری دارد، قرآن کریم و این حدیث شریف، و این بیان حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداء همین نکته را فرموده، و امام آن را بر خود و قیام خودش تطبیق داده است.

 

ائمه (ع) وارثان زمین خواهند بود (خط امان)

نه تنها امام عصر (ع) به این آیه کریمه در باره قیام خودش استشهاد فرمود، بلکه امیرالمؤمنین(ع) هم در نهج البلاغه به همین آیه کریمه اشاره فرموده است.

در حکمت 205 می‌فرماید :«لَتَعطَفَنَّ الدُّنیا عَلَینَا بَعدَ شِمَاسِهَا، عَطفَ الضَّرُوسِ عَلی وَلَدِهَا»؛ دنیا روزی به ما برخواهد گشت، بعد از این که فرار کرده و پشت نموده باشد، مانند بازگشت شتر به سوی فرزندش.

شتر به کسی که می‌خواهد شیرش را بدوشد لگد می‌زند و مقاومت می‌کند، و نمی گذارد کسی نزدیکش بیاید، اما اگر بچه اش را پیدا کند، او را در آغوش می‌گیرد.

دنیا همین طور خواهد بود، بعد از آن همه بداخلاقی‌ها و بعد از آن همه ظلم‌ها و گرفتاری‌ها و جنایت‌ها، مانند آن شتر به ما برخواهد گشت.

در این جا امیرالمؤمنین (ع) به این آیه تمسک می‌کند :(وَ نُریدُ أَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفُوا فِی الا َرضِ وَ نَجعَلَهُم أَئِمَّهً وَ نَجعَلَهُمُ الوَارِثینَ)  .

بر اساس این روایت این آیه مبارکه را قبل از این که وجود مقدّس امام عصر ارواحنا له الفداء تلاوت کند، امیرالمؤمنین (ع) تلاوت کرده است، در روایت دیگری داریم که این آیه را امام باقر (ع) تلاوت کرده است.

«الحُسَینُ بنُ مُحَمَّدٍ، عَن مُعَلَّی بنِ مُحَمَّدٍ، عَنِ الوَشَّاءِ، عَن أَبَانِ بنِ عُثمَانَ، عَن أَبِی الصَّبَّاحِ الکنَانِی، قَالَ: نَظَرَ أَبُو جَعفَرٍ (ع) اِلی أَبِی عَبدِ اللَّهِ (ع) یمشِی، فَقَالَ: تَری هَذَا، هَذَا مِنَ الَّذینَ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ: (وَ نُریدُ أَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفُوا فِی الا َرضِ وَ نَجعَلَهُم أَئِمَّهً وَ نَجعَلَهُمُ الوَارِثینَ)»  .

 

مرحوم کلینی با سند معتبر نقل می‌کند که امام صادق(ع) در هنگام کودکی جلوی پدرشان

امام باقر (ع) راه می‌رفت، امام باقر (ع) به یکی از اصحابش می‌فرماید: این کودک را می‌بینی؟ می‌گوید: بله می‌بینم، می‌فرماید: می‌دانی کیست؟ می‌گوید: او کیست؟ می‌فرماید: از کسانی است که خداوند در مورد آنان این آیه را نازل فرموده است، یعنی ایشان در رجعت باز خواهند گشت و از وارثان زمین خواهند شد.

 

انتظار قیام حضرت مهدی (ع)، انتظار تحول عدالت و امنیت

این آیه کریمه یک بیان واقعی را نشان می‌دهد، که جهان در اختیار ما نیست، این تحول تاریخ است، تحول عدالت و امنیت.

به این حقیقت روایات زیادی اشاره کرده، از جمله این حدیث:

«أَبِی، عَن سَعدِ بنِ عَبدِ اللَّهِ، عَن مُحَمَّدِ بنِ عیسَی بنِ عُبَیدٍ الیقطینِی، عَنِ القَاسِمِ بنِ یحیی، عَن جَدِّهِ الحَسَنِ بنِ رَاشِدٍ، عَن أَبِی بَصیرٍ وَ مُحَمَّدِ بنِ مُسلِمٍ عَن أَبِی عَبدِ اللَّهِ(ع)، قَالَ: حَدَّثَنِی أَبِی، عَن جَدِّی، عَن آبَائِهِ (ع) أَنَّ أَمیرَ المُؤمِنینَ (ع) عَلَّمَ أَصحَابَهُ فِی مَجلِسٍ وَاحِدٍ أَربَعَمِائَهِ بَابٍ مِمَّا یصلِحُ لِلمُسلِمِ فِی دینِهِ وَ دُنیاه:

… وَ المُنتَظِرُ لاِ َمرِنَا کالمُتَشَحِّطِ بِدَمِهِ فِی سَبیلِ اللَّهِ.

… وَ نَحنُ بَابُ حِطَّهٍ، وَ هُوَ بَابُ السَّلاَمِ، مَن دَخَلَهُ نَجَا وَ مَن تَخَلَّفَ عَنهُ هَوَی.

… وَ لَو قَد قَامَ قَائِمُنَا، لاَ َنزَلَتِ السَّمَاءُ قَطرَهَا، وَ لاَ َخرَجَتِ الا َرضُ نَبَاتَهَا، وَ لَذَهَبَتِ الشَّحنَاءُ مِن قُلُوبِ العِبَادِ، وَ اصطَلَحَتِ السِّبَاعُ وَ البَهَائِمُ، حَتَّی تَمشِی المَرأَهُ بَینَ العِرَاقِ اِلَی الشَّامِ، لاَ تَضَعُ قَدَمَیهَا اِلاَّ عَلَی النَّبَاتِ وَ عَلَی رَأسِهَا زینَتُهَا لاَ یهَیجُهَا سَبُعٌ وَ لاَ تَخَافُهُ»  .

مرحوم صدوق با سند معتبر از امام صادق (ع) نقل کرده که فرمود: امیر المؤمنین (ع) در یک جلسه چهارصد مطلب را فرمود که صلاح مؤمن در دنیا و آخرت در آن است، از جمله:

کسی که منتظر امر ماست، یعنی منتظر این تحول جهانی بوده و بدان امید دارد، مثل کسی است که در خون خود می‌غلطد، یعنی به یاد این تحول بودن، این تحول را زنده نگهداشتن، جامعه را به این امید و به این آرزو دعوت کردن ثواب شهید دارد.

ما باب سلامیم، بحث امنیت است، بحث عدالت است، هر که پیرو ما گردد نجات یافته، و هر که تخلف ورزد گمراه می‌گردد.

وقتی قائم ما عجل الله تعالی فرجه الشریف قیام کند، آسمان‌ها باران‌هایش می‌بارد، زمین گیاهانش را بیرون می‌آورد، بین درندگان و حیوانات صلح واقع می‌شود، آن چنان است که حتی بین حیوانات هم صلح برقرار می‌شود.

به طوری که یک زن جوان به تنهایی از عراق به شام می‌رود، در حالی که قدمی جز بر سبزه‌ها و گیاه‌ها و روئیدنی‌ها نمی‌گذارد، یعنی در روی زمین خشکی نیست، زینتش بر سرش است، اما با آرامش از عراق به شام می‌رود، این امنیت است، امنیتی که عاقبت تاریخ است.

پس تاریخ به این سو حرکت می‌کند، وقتی سیرش به این طرف است، نتیجه اش این می‌شود که تحول جهانی رخ خواهد داد.

 

انطباق کلام امیر المؤمنین (ع) بر عقائد شیعه در مورد مهدویت (خط امان)

خلاصه بحث این شد که قرآن کریم به وضوح نشانگر یک تحول جهانی است، و یک انتظار بزرگ را بشارت می‌دهد، که از همه انتظارات از بدو تاریخ تا ختم تاریخ گسترده‌تر است، اما چه کسانی صاحبان تحول خواهند بود؟

صاحبان این تحول، به دلیل این که امیرالمؤمنین (ع) این آیه را تلاوت کرد و فرمود :«لَتَعطَفَنَّ الدُّنیا عَلَینَا»؛ به ما برخواهد گشت، اهل بیت(ع) خواهند بود.

در این جا نکته‌ای را عرض کنم، تمام شارحین نهج البلاغه کلام امام را این گونه معنا کرده‌اند، ابن ابی الحدید که از اهل سنت است بر اساس عقیده‌اش گوید:

در مورد این عبارت امامیه می‌گویند: حضرت مهدی (ع) خواهد آمد، ولی اصحاب ما می‌گویند یک آرامشی پیش خواهد آمد، حالا چه کسی خواهد بود؟ به نظر می‌رسد همان مهدی است، ولی نه کسی که شیعه می‌گوید، یعنی به دنیا آمده و غائب است، بلکه او در آخرالزمان قبل از قیام به دنیا خواهد آمد  .

به ابن ابی الحدید و دیگران عرض می‌کنم امیرالمؤمنین (ع) می‌فرماید: «دنیا بعد از آزارها و اذیت‌ها به ما رو خواهد کرد»، اگر بگوییم حضرت مهدی (ع) در آخرالزمان به دنیا می‌آید، در این صورت اذیتی نشده است، او به دنیا می‌آید بعد هم حاکم روی زمین می‌شود، آزار دیدن نسبت به همه ائمه(ع) است، نسبت به امام عصر (ع) هم هست.

 

برای دسترسی به باقی قسمت های خط امان با موضوع مهدویت در قرآن اینجا کلید کنید.
صفحه ی اینستاگرام خط امان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن