خط امان قسمت اول (گفتگو با دکتر طنطاوی)

خط امان اثری ماندگار از آیت الله امامی کاشانی (مدظله العالی)

❇️ موضوع : « گفتگو با دکتر طنطاوی، رئیس دانشگاه الازهر مصر و دکتر محمد عماره، نویسنده معروف مصر »

🔋 حجم :
⏰ زمان :

متن برنامه :

در دنیای امروز بحث در باره منجی عالم و مصلح جهانی، مورد توجّه فرهیختگان قرار دارد، از این رو لازم است جوانب آن مورد بررسی واقع شود.

ضمنآ آن چه در اسلام به عنوان منجی و مصلح مطرح شده، مخصوصآ منطق شیعه امامیه، باید به صورت علمی مطرح گردد، این تفکر که «حضرت مهدی ارواحنا له الفداء فرزند حضرت عسکری (ع) است، و در سال 255 هجری متولد شده، و اکنون در پس پرده غیب بوده و دنیا در انتظار اوست».

 

نیاز به منجی در تمام ادیان و مکاتب جهان (خط امان)

در بحث پیرامون این حقیقت، توجّه به لزوم وجود انسان کامل در جهان ضروری به نظر می‌رسد. زیرا کسی که به خدای جلّ و علا معتقد است، باور دارد خالق جهان حکیم است، و حکمت اقتضاء می‌کند سیر بشر به سوی هدف خالق حکیم قرار داشته باشد، زیرا خالق حکیم جهان را برای کمال آفریده است، بنابر این شرور و فسادی که دنیاپرستان بر مردم تحمیل کرده و در گذشته تاریخ بوده و در جهان کنونی نیز مشاهده می‌کنیم، ضد کمال است و استمرار نخواهد داشت، و عقل حکم می‌کند نظام آفرینش نمی‌تواند به گونه ای پیش رود، که ظلم حاکم بوده، و فقرا و مظلومین همیشه مغلوب و مقهور باشند.

برای تبیین این معنا که فرهیختگان جهان نسبت به موضوع چگونه فکر می‌کنند، بهتر است محتوای ملاقات‌ها و مواردی که در این زمینه خوانده و شنیده‌ام را مطرح کنم، تا دانسته شود عقیده به منجی و انسان کامل و مصلح یک اصل پذیرفته شده نزد همه ادیان و مکاتب است.

در این میان، بحثی که از همه مترقی‌تر و دلنشین تر است، سخن شیعه امامیه و گروه زیادی از اهل سنت است که با شیعه همدل و همفکرند، و آن این است که: «منجی تولد یافته و هم اکنون غائب است»، نه این که تولد خواهد یافت.

 

حضور منجی در جهان، مترقی‌ترین عقیده (خط امان)

نکته‌ای که عرض کردم، سخنی است که صریحآ از دانشمندان مسیحی در واتیکان و کشورهای مختلف غربی و عربی شنیده‌ام، آنان معتقد بودند، این عقیده که منجی به دنیا آمده و برای قیام منتظر فرمان خدا است، مترقی‌ترین بحث است، و توصیه می‌کردند روی این نظر اصرار کنم.

دلیل برتری این عقیده آن است، که ولادت منجی در آینده، دنیا را امیدوار نمی‌کند، بلکه صرفآ بیانگر آن است که منجی در آینده خواهد آمد، ولی اگر مردم بدانند او حضور دارد، خود را در محضرش احساس کرده، و می‌یابند آنان را دیده و به آنان توجّه دارد، چنین نظری امید بخش است.

 

دیدار با دکتر طنطاوی، رئیس دانشگاه الازهر مصر (خط امان)

یکی از دیدارهایم در بحث مهدویت با دکتر طنطاوی، رئیس دانشگاه الازهر مصر بود. توصیه ایشان و البته دیگر علمای اهل سنت این بود که به گونه ای بحث صورت بگیرد که تقریب بین شیعه و سنی لحاظ شده و بر وحدت و انسجام تأکید کند.

این نظر را پذیرفتم، اما گفتم مذاهب پنجگانه اسلام: مالکی، شافعی، حنفی، حنبلی و شیعه امامیه، هر کدام تفکر خاصی دارند، وحدت در یکسان بودن تمام عقاید نیست، مهم این است که با هم خصومت و جنگ نداشته، و به عقاید و مقدسات هم احترام بگذارند، دکتر طنطاوی این مطلب را قبول داشتند.

 

دیدار با دکتر محمد عماره، نویسنده معروف مصری (خط امان)

دیدار دیگرم در مصر با دکتر محمد عماره، یکی از نویسندگان زیدی مذهب معروف مصر بود، او کتاب‌هایزیادی نوشته، و اغلب ترجمه شده است، با ایشان در باره مسأله قیام حضرت مهدی(ع) صحبت کردم.

او بر این عقیده تکیه می‌کرد که انتظار با مبارزه فرق دارد، زیدیه معتقد به مبارزه و شمشیر می‌باشد، اما شیعه که بحث انتظار را مطرح می‌کند، معتقد به سکوت و نشستن است و می‌گوید: «خواهد آمد».

 

مفهوم «انتظار منجی»، ایجابی است نه سلبی (خط امان)

گفتم: انتظار به این معنا که بنشینیم و قدمی بر نداریم تا او بیاید، انتظاری سلبی و منفی است، اما انتظاری که ما معتقدیم مثبت و ایجابی است، یعنی حرکت کردن به سوی هدف، و آماده کردن جامعه برای ظهور، از این رو مبارزه با ظلم بخشی از معنای انتظار، و مقابله با ظالم از شئون و اطوار همین انتظار صحیح است.

بحث ما در سال 1374 هجری شمسی، که از پیروزی انقلاب اسلامی سال‌ها گذشته بود، صورت گرفت، در آن زمان امام خمینی (ه) در دنیا جایگاه والایی داشتند، من از این موضوع استفاده کرده و گفتم: اگر بخواهیم مکتب انتظار را تبیین کنیم، باید عملکرد امام خمینی را بنگریم، ایشان کشور را از دست آمریکا و استعمارگران خارج ساخت و اسلام را زنده نمود، و اکنون نیز رهبر معظم انقلاب ـ دام ظله ـ ادامه دهنده راه ایشان است.

این موضوع برای او ملموس بود، زیرا ماجرایی بود که در همان زمان اتفاق افتاده بود، از این رو مثال واضحی بود در مورد انتظار ایجابی. گفتم: معنی انتظار در تفکر ما این است، پس شما انتظار را سلبی معنا نکنید. کسانی که انتظار ما را سلبی معنا می‌کنند، یا با ما مخالفند و یا جاهل به معنی انتظار هستند.

 

تشکیک دکتر عماره در روایات (خط امان)

دکتر محمد عماره در قسمت دیگری از صحبت‌های خود گفت: عقلی بودن اصل قیام منجی و مصلح را قبول دارم، ولی در مورد این موضوع تردید دارم، که ایشان سال 255 هجری قمری به دنیا آمده و الاَن با گذشت بیش از 11 قرن زنده و غائب باشند.

و نیز گفت: احادیث را مطالعه کرده‌ام، در این زمینه احادیث متواتر و زیاد نیست تا یقین‌آور باشد، بلکه در این زمینه احادیث کمی وجود دارد، ما در فروع دین به احادیث کم استناد می‌کنیم، اما در مورد عقائد باید دلیل قطعی باشد، لذا روایات باید متواتر باشند.

و اضافه کرد: اگرچه احادیث آخرالزمان متواتر نیست، اما در عین حال شایسته دقّت فوق العاده است، زیرا وقتی به کتب احادیث مراجعه می‌کنیم، می‌بینیم ابواب زیادی به مسأله آخرالزمان اختصاص داده شده، در این جا عقل حکم می‌کند که در مورد این همه احادیث دقت شود.

 

کثرت روایات وارده در مورد حضرت مهدی (ع) (خط امان)

ایشان متوجّه بود که بعضی از اهل سنت در مورد ولادت امام زمان (ع) و زنده بودن ایشان با شیعه همفکرند، به ایشان گفتم: تعداد روایات کم نیست، بلکه متواتر و زیاد است، با تحقیقاتی که انجام گرفته، حدود 4300 حدیث در باره وجود مقدس حضرت مهدی(ع) از شیعه و سنی استخراج شده، که در بخش‌های مختلفی قرار دارد:

1 ـ 340 حدیث در این مورد که: «در هر عصر و زمان باید حجت خدا روی زمین وجود داشته باشد».

2 ـ 655 حدیث در مورد تبیین مشخصات فردی امام مهدی (ع)، که ایشان فرزند پیامبر (ص) و فرزند حضرت فاطمه (س) و فرزند امام حسین (ع) و فرزند امام عسکری(ع) است.

3 ـ حدود سیصد حدیث در باره انطباق ده‌ها آیه قرآن کریم به موضوع مهدویت و حوادث آخر الزمان آمده است.

4 ـ 900 حدیث در باره وظائف انسان در حال غیبت و صفات منتظرین آمده، که لازمه آن وجود امام و حضور ایشان است.

5 ـ 994 حدیث در مورد تبیین دولت امام زمان (ع) و صفات یاران ایشان نقل شده است.

6 ـ 176 حدیث در مورد توقیعات و نامه‌های حضرت ولی عصر (ع) آمده است.

7 ـ 949 حدیث در مورد علائم ظهور وارد شده است.

8 ـ 120 حدیث در منابع شیعه و سنی وجود دارد، که بیان می‌کند جانشینان و خلفای پیامبر (ص) دوازده نفرند.

همان طور که ملاحظه می‌شود این تعداد حدیث نه تنها متواتر است، بلکه از حدّ تواتر نیز خارج است، که ان شاء الله در جای خود در مورد این روایات بحث خواهیم کرد.

برای دسترسی به باقی قسمت های خط امان با موضوع موعود جهانی از دیدگاه ادیان و مکاتب اینجا کلید کنید.
صفحه ی اینستاگرام خط امان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن