خط امان قسمت دوم (گفتگو با فهمی هویدی)

خط امان اثری ماندگار از آیت الله امامی کاشانی (مدظله العالی)

❇️ موضوع : « گفتگو با فهمی هویدی نویسنده بزرگ مصر و شیخ محمد حبیب بن خُجه »

🔋 حجم :
⏰ زمان :

متن برنامه :

بحث این بود که متفکران دنیا در برابر مسأله منجی و مصلح چه نظری دارند، در سفری که به اروپا داشتم، اساتید دانشگاه‌های ایتالیا در این مورد مردم را به سه بخش تقسیم می‌کردند :

دسته اول گروهی که در مورد منجی و مصلح و خدا و معنویت اصلا نمی‌اندیشند، و در هواهای نفسانی و شهوات و فساد غرق بوده، و فطرتشان به طور کلی خاموش گردیده است.

دسته دوم، که عده زیادی را شامل می‌شود، بلاتکلیفند و نمی‌دانند چه کاری انجام دهند، و دسته سوم فرهیختگانند. گروه زیادی از افراد فرهیخته و غیر فرهیخته از حال کنونی بشریت رنج برده و از این فساد و تباهی نگران بوده، و برای بشریت دلسوزی می‌کنند، می‌خواهیم بدانیم آنان چه تلقی و برداشتی در باره منجی دارند.

 

دیدار با فهمی هویدی از نویسندگان بزرگ مصر (خط امان)

در بحث گذشته نتایج دیدارهای خود با دو شخصیت مصری را بیان کردم، دیدار سومم با فهمی هویدی از شخصیت‌های دانشگاهی اهل سنت مصر بود، اهل مطالعه با مقالات ایشان در مورد تفسیر قرآن و روایات آشنا هستند.

ایشان ضمن مهم دانستن بحث در باره مسأله منجی و مصلح، می‌گفت: اصل این موضوع که مصلحی باید بیاید را کسی نمی‌تواند انکار کند، عقل می‌گوید جهان نمی‌تواند به این صورت پیش برود، این عقیده را باید به نسل جوان تفهیم کرد، تا فکر نکنند دنیا این گونه پیش رفته و مرتبآ در فساد بیشتر غرق می‌شود.

به ایشان گفتم: اگر این مسائل را شما نویسندگان، آن هم در الازهر مصر، که یک پایگاه بزرگ علمی و ادبی است، تبیین کنید، خیلی می‌تواند در جوانان اثرگذار باشد.

 

ضرورت بحث‌های علمی برای شناخت حق و باطل (خط امان)

او ضمن اقرار به وجود روایات مهدویت در میان اهل سنت، به حجم متفاوت روایات در شیعه و سنی اشاره نمود، چون بعضی از اهل سنت عقیده دارند حضرت مهدی (ع) فرزند حضرت عسکری (ع) است، ولی غالبآ فقط فرزند پیامبر بودن ایشان را ذکر کرده‌اند، مثلا از پیامبر اکرم(ص) نقل کرده‌اند که فرمود :«اَلمَهدِی مِن وُلدِی‌ـ، یملاَ ُ اللَّهُ بِهِ الا َرضَ قِسطآ وَ عَدلا بَعدَ مَا مُلِئَت ظُلمآ وَ جَورآ»  .

به ایشان گفتم: ابن قُتَیبه دینوری ـ از علمای بزرگ اهل سنت در قرن سوم هجری قمری ـ کتابی به نام «الاختلاف فی اللفظ» نوشته و بیان می‌کند اختلاف شیعه و سنی در لفظ است.

در آن کتاب می‌گوید: روایات شیعه را علمای اهل سنت بسیار کم نقل کرده‌اند، و مدتی اصلا نقل نمی‌کردند، در این زمینه هر دو گروه مقصر هستند، زیرا علمای شیعه نسبت به خلفا احترام نمی‌گذاشتند، از این رو علمای اهل سنت ناراحت شده و روایات اهل بیت (ع) را نقل نکردند، یا کم نقل کردند.

در پاسخ گفتم: علمای شیعه این چنین نیستند، اکثر علمای شیعه هیچ‌گاه نسبت به خلفا حرفی که لازمه‌اش اهانت و توهین به آنان باشد نمی‌زنند، ولی بحث علمی، که حق چیست و باطل چیست بحث دیگری بوده، که در تاریخ وجود داده است.

ضمنآ اختلاف حجم روایات از این روست که اهل سنت روایات اهل بیت (ع) را نقل نکرده و به نقل روایات پیامبر (ص) اکتفا نموده اند، البته حکومت‌های ظالم هم در این زمینه تأثیر گذار بوده و مانع این کار شدند، چون دیدند ائمه (ع) آنان را تأیید نمی‌کنند.

منصور دوانیقی‌ها و هارون‌ها و مأمون‌ها جلوی نقل روایات ائمه (ع) را گرفتند، امام هادی (ع) و امام عسکری(ع) به اجبار در میان نظامیان خلیفه عباسی زندگی می‌کردند، لذا عسکریین نامیده شدند. دولت‌های ظالم به همراه علمای درباری باعث دور ماندن اهل سنت از روایات اهل بیت(ع) گردیدند.

 

 گفتگو با شیخ محمد حبیب بن خُجه (خط امان)

یکی دیگر از شخصیت‌های برجسته اهل سنت شیخ محمد حبیب بن خُجه می‌باشد، در مورد مصلح و منجی در شهر جدّه با ایشان گفتگو کردم، ایشان گفتند: این اصل بسیار مترقی و خیلی هم مهم است، توجّه دادن دنیای امروز به این اصل خیلی ارزشمند است، ولی دو مشکل وجود دارد، این دو مشکل را چگونه حل می‌کنید؟

مشکل اول این که با رواج این بحث افرادی آمده و مدعی می‌شوند ما مهدی هستیم، این موضوع گوشه و کنار کشورهای اسلامی را متزلزل کرده و اختلافات زیادی را ایجاد می‌کند، عده‌ای پیرو آن‌ها شده و جامعه به هم می‌ریزد.

مشکل دوم اختلاف شیعه و سنی است، در این که به دنیا آمده، یا به دنیا نیامده است.

 

وجود مدعیان دروغین مهدویت مانع از بحث مهدویت نمی‌گردد (خط امان)

در جواب ایشان گفتم: در مورد مشکل اول باید گفت: مدّعیان مهدویت همیشه بوده‌اند، در مسیحیت هم افراد زیادی ادعای حضرت مسیح بودن را نموده اند .

در کتاب «قاموس کتاب مقدس» می‌گوید: تاکنون 25 نفر به دروغ ادعای حضرت مسیح بودن کرده اند، آنان در حقیقت یهودی بودند، مشهورترین آنان «برکوکبه» است، که در اوائل قرن دوم می‌زیست، بعد هم رئیس و پادشاه قوم یهود شد، در قرن دوازدهم 10 نفر به دروغ به عنوان حضرت مسیح قیام کرده و افرادی را در اطراف خود جمع کردند، اما بعد معلوم شد دروغ می‌گویند، این ادعاها به جایی نرسیده است.

در اسلام هم کسانی بوده و هستند و خواهند بود که این ادعا را می‌کنند، ولی اگر خوب دقت کنیم، می‌یابیم این افراد مزدور بیگانه هستند، این امور نباید ما را از این بحث دور کند.

 

بحث مهدویت عامل اتحاد جهان اسلام (خط امان)

در مورد مشکل دوم باید بگویم، روایات زیادی از اهل سنت از منابع خودشان در این کتاب نقل شده، در فقه هم همین طور است، روایات اهل سنت را فقهای شیعه آورده و در مورد آن‌ها بحث می‌کنند، آیت اللّه بروجردی ؛ در بحث فقه می‌فرمودند: «کتاب‌های شیعه مثل حاشیه‌ای است در کنار کتاب‌های اهل سنت»، یعنی توجّه به این کتاب‌ها مهم است.

گفت: این خیلی خوب است، اناجیل نوشته حواریون است و آنان با هم اختلاف دارند، اما قرآن تمامآ وحی الهی است، ما در جزئیات با هم درگیر شده‌ایم، امیدوارم تمام مسلمانان با هم متحد شوند، از ملاقات با شما، که از علمای ایران هستید بسیار خوشحالم، با این بیانی که می‌کنید، و منابع شیعه و سنی همه را بیان می‌کنید، ان شاء اللّه این کتاب مایه وحدت بین مسلمین شود.

سپس افزود: باید مردم دنیا مخصوصآ نسل جوان را به این امر متوجّه کرد، که آینده بر پایه عدل، امنیت و صفا و حقیقت است، این فساد و ظلم تمام شده، زندگی یک زندگی پاکیزه‌ای خواهد شد، تا نسل جوان به آینده امیدوار باشد.

مقصودم از بیان این گفتگوها این بود که بدانیم بحث مهدویت یک بحث مترقی در دنیا است، و هر گروه در این زمینه نظراتی دارند، صحبت کردن با آنان از این جهت سودمند است، که از عقائد آنان آگاه شده، و می‌توان با بحث‌های روشنگرانه مردم دنیا از مسلمان و غیر مسلمان را متوجّه حقیقت مهدویت نمود.

برای دسترسی به باقی قسمت های خط امان با موضوع موعود جهانی از دیدگاه ادیان و مکاتب اینجا کلید کنید.

صفحه ی اینستاگرام خط امان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن