خط امان قسمت چهارم (گفتگو با پروفسور پل ریکور2)

خط امان اثری ماندگار از آیت الله امامی کاشانی (مدظله العالی)

❇️ موضوع : « عوامل پیروزی امام زمان (ع) در گفتگو با پل ریکور فیلسوف فرانسوی »

🔋 حجم :
⏰ زمان :

بحث این بود، که دنیای امروز به رغم این که اصل وجود مصلح و منجی در عالم را اصلی مترقی و قطعی می‌داند، اما درک آن در دنیا با مشکلاتی روبرو است، که برخی سیاسی، برخی علمی و برخی هم اخلاقی است.

در بحث گذشته در مورد نتیجه دیدارم با پل ریکور فیلسوف مشهور فرانسوی در باره منجی آخر الزمان مطالبی بیان کرده و گفتم ایشان ابهاماتی را مطرح کرد، با این که توضیحاتی در مورد آن‌ها بیان کردم، ولی در پایان گفت: با این جهان متشتت، و با این همه فرهنگ‌ها و دیدگاه های مختلف در زندگی، نمی‌دانم چگونه پیروز خواهد شد و چطور خواهد توانست در جهان، یک وحدت جهانی ایجاد کند.

به دنبال بحث گذشته این نکته را بیان می‌کنم، که امام چگونه قدرت یافته، و این توان برایش ایجاد خواهد شد، که دنیا را رام کرده و فکرش را بر تمام کره زمین حاکم گرداند؟ البته مطالبی در قرآن کریم و روایات و در تاریخ وجود دارد، که با آن‌ها می‌توان این موضوع را به ذهن‌ها تقریب گرداند.

بر اساس آنچه از سنت پروردگار در قرآن و از احادیث می‌فهمیم، عوامل پیروزی امام را می‌توان در چند امر تبیین کرد:

 

1 ـ نزول عیسی بن مریم(ع)

عیسی بن مریم(ع) با آن قدرت معنوی که در دنیا دارد، به حضرت اقتدا کرده و رئیس دولت او خواهد بود، این امر خواه و ناخواه جهان مسیحیت را به دنبال امام خواهد آورد.

 

2 ـ خستگی مردم دنیا

عامل دوم خستگی مردم دنیاست، وقتی ظلم تمام دنیا را فرا گرفته و فساد اهل زمین را احاطه کند، بشر به دنبال منجی و فریادرس می‌گردد، تا از اضطراب نجات یابد، در این حالت طبعآ همه دعوت منجی را می‌پذیرند.

پیشرفت اسلام در آغاز آن و نفوذ و سیطره‌ای که با سرعت در جهان پیدا کرد، به خاطر خستگی مردم دنیا بود، وقتی دعوت الهی پیامبر (ص) شروع شد، چون وضع جامعه بشری خیلی پریشان بود، مردم دسته دسته به طرف اسلام آمدند، امیرالمؤمنین (ع) در نهج البلاغه در مورد بعثت پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید:

«أَرسَلَهُ عَلی حینِ فِترَهٍ مِنَ الرُّسُلِ، وَ طُولِ هَجعَهٍ مِنَ الا ُمَمِ، وَ اعتِزَامٍ مِنَ الفِتَنِ، وَ انتِشَارٍ مِنَ الا ُمُورِ، وَ تَلَظٍّ مِنَ الحُرُوبِ، وَ الدُّنیا کاسِفَهُ النُّورِ، ظَاهِرَهُ الغُرُورِ»  .

 

«خدای متعال زمانی پیامبر (ص) را فرستاد که دعوت انبیاء خاموش و ملت‌ها همه در خواب بودند، ولی چشم فتنه‌ها بیدار بود، ریسمان زندگی گسسته شده و آتش جنگ بالا رفته بود، نور دنیا رفته و در تاریکی قرار داشت، و آن چه پیدا بود، کبر و غرور و استکبار و خلاف بود».

بنابر یک عامل مهم در پیروزی وجود مقدّس امام زمان(ع)، خستگی مردم دنیا و آماده بودن آنان خواهد بود.

 

3 ـ اختلال در سلاح‌های دشمنان با عنایت الهی

در بحث قبلی عرض کردم که آقای پل ریکور گفت: با وجود این همه سلاح و با این همه قدرت‌های جنگی چگونه منجی پیروز می‌شود؟ گفتم: از روش مقابله آن حضرت با این سلاح‌های جنگی آگاه نیستیم .

از پیامبر اکرم (ص) روایت شده که فرمود: در معراج 12 نفر جانشینانم را دیدم، در حالی که در یک صف ایستاده بودند، خدای متعال به من خطاب کرد:

«وَ لاَ ُطَهِّرَنَّ الا َرضَ بَِآخِرِهِم مِن اَعدَائِی، وَ لاَ َمکنَنَّهُ (أو لاَ َملِکنُّهُ) مَشَارِقَ الا َرضِ وَ مَغَارِبِهَا، وَ لاَ ُسَخِّرَنَّ لَهُ الرِّیاحَ، وَ لاَ ُذَلِّلَنَّ لَهُ السَّحَابَ الصِّعَابَ، وَ لاَ ُرَقِّینَّهُ فِی الا َسبَابِ، وَ لاَ َنصُرَنَّهُ بِجُندِی، وَ لاَ ُمِدَّنَّهُ بِمَلاَئِکتِی حَتَّی یعلِنَ دَعوَتِی، وَ یجمَعَ الخَلقَ عَلی تَوحیدِی، ثُمَّ لاَ ُدیمَنَّ مُلکهُ، وَ لاَ ُدَاوِلَنَّ الا َیامَ بَینَ أَولِیائِی اِلی یومِ القِیامَهِ»  .

 

«به وسیله آخرین فرد ایشان، زمین را از دشمنانم پاک و پاکیزه خواهم ساخت، و به او تمکن خواهم داد (یا مالکیت خواهم داد)، تا مشارق و مغارب زمین را در اختیار بگیرد، باد را تحت فرمانش قرار داده، و اسباب را در اختیارش قرار خواهم داد، و با لشکر و سپاهیانم او را یاری می‌کنم. تا دعوت مرا آشکار کرده، و مردم را بر

اعتقاد به یگانگی ام گرد هم آورد، آنگاه حکومتش را جاودانه می‌نمایم، و بعد از آن قدرت و حکومت بر اساس حق خواهد بود».

بر اساس روایات بعد از حکومت آن حضرت، رجعت و بعد از رجعت قیامت خواهد بود، از این رو بعد از زمان ایشان حکومت در اختیار اولیاء الهی بوده، و در اختیار طاغوت‌ها و ظالمان قرار نخواهد گرفت.

لشکر خدا و قدرت الهی حضرت را یاری خواهد کرد، یکی از آن‌ها در اختیار  رفتن فضاست، این بیان که باد در اختیار امام خواهد بود، شاید معنایش این باشد که فضا و آسمان به گونه‌ای در اختیار حضرت است، که هر زمان اراده کند هواپیمای دشمن از حرکت باز ایستاده و سقوط می‌کند، و موشک‌ها بدون آن که قدرت عمل داشته باشند سقوط می‌نماید .

این حدیث شریف و احادیثی با این مضمون به این مسأله اشاره دارد، که قدرت از نظر فیزیکی هم در دست حضرت است.

 

کلام امام رضا (ع) در قدرت الهی داشتن حضرت مهدی (ع) (خط امان)

حدیث معتبر دیگری از وجود مقدّس امام رضا(ع) است که می‌فرماید :«الرَّابِعُ مِن وُلدِی، هُوَ الَّذِی تُطوَی لَهُ الا َرضُ»  ؛ «چهارمین فرزند من کسی است که زمین برای او پیچیده خواهد شد»، این همان معناست که امام در زمین و آسمان‌ها قدرت پیدا می‌کند.

نظیر این حدیث، حدیث معتبر دیگری از امام رضا(ع) نقل شده که می‌فرماید :«یکونُ مَعَهُ عَصَا مُوسی وَ خَاتَمُ سُلَیمَانَ»  ؛ «عصای موسی به دست اوست، انگشتر سلیمان در انگشت اوست».

این عصا همان عصائی است که حضرت موسی توانست با آن فرعون را ذلیل سازد، این که امام رضا (ع) فرموده: عصای موسی در دست و انگشتر سلیمان به انگشت مبارک آن حضرت می‌باشد، اشاره به قدرتی است که امام خواهد داشت.

 

4 ـ غلبه رعب و ترس بر دشمنان حضرت

عامل دیگر، رعب و ترس است که بر دشمن احاطه پیدا می‌کند، این غلبه رعب بر دشمنان خدا در آیات متعدد قرآن ذکر شده، از جمله در سوره مبارکه حشر می‌فرماید:

(هُوَ الَّذِی أَخرَجَ الَّذینَ کفَرُوا مِن أَهلِ الکتَابِ مِن دِیارِهِم وَ ظَنُّوا أَنَّهُم مَانِعَتُهُم حُصُونُهُم مِنَ اللَّهِ)؛ وقتی یهود عهد و پیمان خود را با پیامبر اکرم (ص) شکستند، بر آن اساس فرمود: شما باید خارج شوید، آنان گفتند ما نمی‌رویم، قلعه‌ها و خانه‌هایی که ساخته ایم محکم است و نمی‌توانند ما را از آن‌ها بیرون کنند.

(فَأَتَاهُمُ اللَّهُ مِن حَیثُ لَم یحتَسِبُوا وَ قَذَفَ فِی قُلُوبِهِمُ الرُّعبَ یخرِبُونَ بُیوتَهُم بِأَیدیهِم وَ أَیدِی المُؤمِنینَ)؛ خدا از همان جایی که آنان فکر نمی کردند اعمال قدرت کرد، رعب و ترس (از سپاه اسلام) آنان را فرا گرفت، و از این رو خودشان خانه‌هایشان را خراب کردند تا لشکر اسلام در آنجا مستقر نشوند، مؤمنین هم کمک کردند و خانه هایشان را خراب کردند تا به آن‌ها دست پیدا کنند.

در پایان قران نکته کلیدی را بیان می‌کند :(فَاعتَبِرُوا یا أُولِی الا َبصَارِ)  ؛ یعنی ای اندیشمندان از تاریخ و از قدرت خدا عبرت بگیرید. تاریخ را بنگرید تا بدانید چگونه اسلام پیش رفت، و چگونه رعب بر دشمنان غلبه یافت، این‌ها می‌تواند سندهایی برای پیروزی حضرت باشد.

 

اشعار اقبال لاهوری در عبرت گرفتن از تاریخ (خط امان)

علامه اقبال لاهوری در استفاده از تاریخ و حوادث غزل خوبی دارد، می‌گوید :

چیست تاریخ ای ز خود بیگانه‌ای         داستانی، قصه‌ای، افسانه‌ای

این تو را از خویشتن آگه کند          آشنای کار و مرد ره کند

ضبط کن تاریخ را پاینده شو          از نفس‌های رمیده زنده شو

دوش را پیوند با امروز کن          زندگی را مرغ دست آموز کن

رشته ایام را آور بدست          ور نه گردی روز کور و شب‌پرست

یعنی امروز از تاریخ دیروز استفاده کن؛ عوامل و عللی که باعث پیروزی انبیاء گردید را مورد بررسی قرار بده.

تاریخ مهم است، تاریخ نشان می‌دهد پیامبر اکرم(ص) چگونه اسلام را در جهان حاکم ساخت و علل و اسباب الهی و مادی چه تاثیری در پیروزی ایشان داشت.

برای دسترسی به باقی قسمت های خط امان با موضوع موعود جهانی از دیدگاه ادیان و مکاتب اینجا کلید کنید.
صفحه ی اینستاگرام خط امان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن