قسمت هجدهم

قسمت 18

اثری ماندگار از آیت الله امامی کاشانی (مدظله العالی)

❇️ موضوع :  « فضل بن روزبهان (4) »

🔋 حجم :
⏰ زمان :

متن برنامه :

 

اعتقاد فضل بن روزبهان از علمای اهل سنت به امام مهدی (ع)

در مباحث گذشته گفتیم یکی از شخصیت‌های بزرگ علمی اهل سنت فضل بن روزبهان است، که گرچه نسبت به شیعه مقابله کرده، و کتاب علیه علامه حلی نوشته، ولی در عین حال نسبت به اهل بیت (عع) خیلی خضوع کرده، و آن هم برخاسته از عرفانی است که داشته است.

و اعتراف می‌کند زمین نمی‌تواند از ولی خدا و انسان کامل خالی باشد، و این انسان کامل نمی‌تواند غیر از 14 معصوم (عع) باشند.

در بحث‌های گذشته به سخن فضل بن روزبهان اشاره کردیم که می‌گفت: نبوت دائره است، نقطه اول دایره از آدم شروع شده، و همه پیامبران هر کدام نقطه‌ای در جای خود و زمان خود و شرایط خود دارند، این دائره دور می‌زند تا به پیامبر اکرم(ص) می‌رسد، او آخرین نقطه است و مبدء را به منتهی وصل می‌کند، یعنی نهایتی است که دائره را تکمیل می‌کند، لذا می‌گوییم خاتم نبوت، بنابر این ایشان ضمن داشتن کمالی اضافه، وارث همه کمالات هم هست.

پس از انقطاع نبوت نوبت به امامت و ولایت می‌رسد، اولین آنان امیر المومنین علی(ع) است، و بعد هم هر یک از ائمه (عع)، و آخرین نفر حضرت ولی عصر (ع) است که وقتی دنیا آماده قیامش باشد ظهور می‌کند، و آن وقت است که دوره امامت و ولایت تکمیل می‌شود.

 

قطعی بودن ظهور حضرت مهدی (ع)

لذا می‌گوید: پیامبر اکرم (ص) فرمود :«لَو بَقِی اِثنانِ فِی الدُّنیا لَکانَ اَحَدُهُمَا المَهدِی(ع)»، اگر در دنیا دو نفر بیشتر نباشند یکی از آنان مهدی (ع) است، زیرا زمین نمی‌تواند از حجت و هادی خالی باشد، در زمانی که این همه فساد بود، زمین از هادی خالی نبود و در سایه حق متعال در غیبت به سر می‌برد.

بعد می‌گوید: به همین دلیل پیامبر اکرم (ص) فرمود :«یملاَ ُ اللّهُ الاَرضَ قِسطآ وَ عَدلا پبَعدَ ما مُلِئَت ظُلمآ وَ جَورآ»، او زمین را پر از عدل خواهد کرد، بعد از این که پر از ظلم شده باشد، پر از ظلم بودن فلسفه‌ای دارد، فقط این نیست که عدل می‌آید و ظلم را از بین می‌برد، بلکه عدل می‌آید ظلمی که تا حلقوم زمین پر شده را نابود می‌کند، در چنین شرائطی «مُلِئَت ظُلمآ وَ جَورآ» صادق است.

با این شرائط همین که حضرت ظاهر شد، همه به استقبال ایشان می‌روند، مظلومین جهان منتظرند تا یک منادی بیاید و پرچمی بلند کند و بگوید زیر این پرچم بیایید، وقتی آن غیبت بود، و ظلم و فساد جهان را پر کرده بود، حضور لذت پیدا می‌کند و جامعه بشری از حضور لذت می‌برد.

لذا وقتی حضرت ظهور کند و ندایش از خانه کعبه بلند شود :«اَنَا بَقِیهُ اللّهِ فِی اَرضِهِ»، همه می‌آیند و استقبال می‌کنند، و به قول حافظ:

از دست غیبت تو شکایت نمی‌کنم         تا نیست غیبتی نبود لذت حضور

 

حضرت مهدی (ع) وارث پیامبر و امیر المومنین (ع)

فضل بن روزبهان وقتی می‌خواهد شخصیت حضرت ولی عصر (ع) را تبیین کند، می‌گوید :

«وارث الصفوه المصطفویه»، صفوت یعنی برگزیده، پیامبر برگزیده‌ای بود از طرف خدا، این شخصیت وارثش حضرت مهدی (ع) است، «و یقتضیالحکمه الالهیه ان یظلّ غائبآ فی ظلّ الله»، حکمت الهی اقتضا می‌کند این انسان در سایه خدا در غیبت به سر ببرد و در آخر الزمان ظهور کند، و اگر این غیبت نباشد امتحان مردم نیست، وقتی دنیا پر از ظلم و فساد شد، و او آمد، همه به استقبالش می‌روند.

می‌گوید: معنای وارث محمد این است، او چنین وراثتی را خواهد داشت، به خاطر همین است که در نقطه آخر دائره قرار گرفته، و دائره ولایت را تکمیل کرده است.

«و وارث القوه المرتضویه»، به همین دلیل وارث علی مرتضی (ع) است، برای این که او شجاعت زیادی را از خود نشان داد، گرچه پیامبر اکرم(ص) هم شجاع بود، ولی ایشان این شجاعت را نشان نداد، علی (ع) نشان داد، جایی که در خیبر را کند و پرتاب کرد، این نشان دادن آن قدرت است، مهدی (ع) وارث این قوه مرتضوی است.

 

حضرت مهدی (ع) وارث تمامی ائمه (عع)

«و وارث المکارم الحسنیه»، وارث مکارم امام مجتبی (ع) است، آن مکارم اخلاق امام و آرامش و دوربینی او، که الان چه نقطه‌ای است، اینک که یاران من به طرف معاویه رفته‌اند چه باید کرد، آنجا بود که آتش بس را قبول کرد.

«و وارث العزائم الحسینیه»، حسین (ع) دارای عزم بود، امام مهدی (ع) آن عزم را دارد، وقتی از مدینه تا کربلا حرکت کرد، هر کس از آشنایان و بستگان و صحابه آمده و گفتند: این سفر را نروید، به حرف کسی توجّه نکرد و گفت: (اِنَّ رَبِّی عَلی صِراطٍ مُستَقیمٍ)، خدای من بر صراط مستقیم است، به راست و چپ نگاه نکرد، تصمیم جدی داشت.

«و وارث العباده العلویه»، امام سجاد (ع) بسیار عبادت می‌کرد، امام مهدی(ع) هم چنین است، او هم خدا را بسیار عبادت می‌کند.

«و وارث العلوم الباقریه»، امام باقر (ع) وحی را شکافت، و آن را برایجهانیان ترسیم و تبیین کرد، امام مهدی (ع) وارث علوم باقریه است، یعنی همه را در بر دارد.

«و وارث الامامه الصادقیه»، امام صادق (ع) در عصری زندگی می‌کرد، که همه شبهات را پاسخ داد، فکرهای باطل را قلع و قمع کرد، امامت داشت، این امامت را امام زمان (ع) به ارث برده است.

«و وارث الاخلاق الکاظمیه»، وارث اخلاق امام موسی بن جعفر (ع)، یعنی صبر و عبادت در زندان وارثش حضرت مهدی (ع) است.

«و وارث المعارف الرضویه»، معارف امام رضا (ع) را دارد، با اهل کتاب با هر زبانی که بودند صحبت کرد، تورات و انجیل و زبور را خواند، امام مهدی(ع) تمام علوم و معارف علی بن موسی الرضا (ع) را دارد.

«و وارث الکرامات التقویه»، حضرت جواد (ع) جواد الائمه است و کرامات دارد، کسی که به ایشان توسل پیدا کند دست خالی برنمی گردد، البته کرامات برای خداست، و ولی خدا بین خدا و خلق واسطه است، و آن کرامات را می‌گیرد و به انسان‌ها می‌دهد، بنابر این او وارث کرامات تقوی است.

«و وارث المقامات النقویه»، امام هادی (ع) از شخصیت والایی برخوردار بود، آن شخصیت در امام مهدی (ع) وجود دارد.

«و وارث العساکر العسکریه»، امام عسکری (ع) وارث لشکریان الهی است، وقتی ظهور می‌کند لشکریان آسمانی و امدادهای غیبی به حمایت او می‌آیند، تا بتواند دنیا را به اختیار بگیرد و عدالت و آرامش را فراگیر و ستمگران را به جای خودشان بنشاند، این مقابله با ستمگران و ظالمان سنگین است.

البته این کلمات آیه و حدیث نیست، من از زبان یک عالم سنی بیان کردم، مراد آن است که با این که سنی متعصبی است، این چنین در باره امام مهدی(ع) صحبت می‌کند و می‌گوید: این است حضرت مهدی (ع) که

آخرین نقطه دایره ولایت است، و دنیا را زنده خواهد کرد.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا