قسمت نوزدهم

قسمت 19

اثری ماندگار از آیت الله امامی کاشانی (مدظله العالی)

❇️ موضوع :  « محیی الدین لاری »

🔋 حجم :
⏰ زمان :

متن برنامه :

 

اعتراف محیی الدین لاری از علمای اهل سنت به هویت شخصی امام

بحث این بود که بسیاری از محققان و دانشمندان اهل سنت در ولادت و غیبت امام زمان ارواحنا له الفداء با شیعه همراه و همفکرند، تعدادی از این شخصیت‌ها بحث شد.

یکی از آنان محیی الدین لاری شاعر و عارف اواخر قرن نه و ده هجری است، که از شاگردان ممتاز جلال الدین دوانی بوده، و در قاره هند بسیار مورد توجّه است.

ایشان در قصیده چهل و هفت بیتی دوازده امام (عع) را مطرح می‌کند، از طینت پیامبر اکرم (ص) و فاطمه زهرا (س) و امیر المومنین (ع) شروع می‌کند تا می‌رسد به طینت وجود مقدس امام زمان ارواحنا له الفداء.

 

تفاوت فطرت با طینت و ژن

قبل از ذکر اشعار ایشان مناسب می‌بینم در مورد سه اصطلاح فطرت و طینت و ژن و ژنتیک سخن بگویم.

بحث فطرت بحثی است معلوم و در دنیا هم مورد توجّه، همه به فطرت معتقدند و می‌گویند در وجود انسان نیرو و قدرتی است که خیر خواه و کمال طلب می‌باشد و تمام کمالات را بر همین موضوع قرار می‌دهند.

در پاریس با پل ریکور فیلسوف مشهور مسیحی فرانسوی در مورد فطرت بحثی داشتم، او چند سال پیش به ایران آمد و در سال 2005 فوت کرد.

بحث به اینجا رسید که جامعه امروز نیاز به اخلاق دارد، در این زمینه چه باید کار کرد، او گفت: باید قانون وضع کرد، در صحبت‌ها به این رسیدیم که قانون نمی‌تواند کارایی لازم را داشته باشد، گفت: به نظر من اخلاق را باید فراگیر ساخت، گفتم: اخلاق یک پشتوانه و زیر بنایی دارد، زیر بنای اخلاق چیست؟ گفت: به نظر شما چیست؟ گفتم: فطرت، فطرت را که توضیح دادم، گفت: همان غریزه است، گفتم: شما می‌گویید غریزه، ولی همان حقیقت است، گفت: ما هم قبول داریم.

فطرت در انسان یک حقیقت است، و آن توان را دارد که توحید و نبوت و سائر معارف و حقایق عالم را درک کند، این چنین قدرتی را خدای متعال به فطرت داده، و در همه انسان‌ها وجود دارد و استثناءپذیر نیست.

(لا تَبدیلَ لِخَلقِ اللّهِ)، اگر چه هر انسانی این فطرت را دارد، اما انسان‌هایی که انحراف دارند فطرت را گم می‌کنند، کسی که فطرت را گم کرد، در حقیقت برایش یک فطرت ثانوی به وجود می‌آید، که آن سیر به سوی باطل و میل به سوی گناه و خلاف و اشتباه است.

به هر حال این بحث فطرت مربوط به روح است، به قول یکی از بزرگان: اگر بچه‌ای به دنیا بیاید، هیچ کجا هم نرود، و کسی را هم نبیند، در وجود خودش احساس می‌کند به جایی متصل است، این احساس ارتباط به یک نقطه این فطرت است.

 

توضیحی در مورد طینت و تفاوت ابدان ائمه (عع) با دیگران

امروزه مباحث زیادی در مورد ژن و تفاوت ژن‌ها با یکدیگر مطرح می‌شود، این بحث را ان شاء الله هنگام بحث در مورد غیبت امام عصر روحی فداه و طولانی بودن عمر مبارک ایشان به صورت علمی توضیح خواهیم داد.

غیر از مساله ژنتیک و فطرت بحث دیگری به نام طینت داریم، علمای اهل سنت در مورد طینت بحث نکرده‌اند، در مساله ولایت و این که فطرت‌ها سیر می‌کنند و به آن نقطه بالاتر می‌رسد و انسان‌ها در فطرت با هم فرق می‌کنند همراه همراه شیعه بوده‌اند.

فطرت‌ها اگر بالاتر رشد کنند به عقل فعال و عقل مستفاد می‌رسند، فلاسفه این بحث‌ها را کرده‌اند، ولی در عین حال معلوم است خط خط فطرت است.

موضوع طینت بحثی است که فکر نمی‌کردم در میان اهل سنت باشد، اما خوشبختانه در اشعار محیی الدین لاری این بحث آمده، و به طینت ائمه (عع) اشاره کرده که شایسته چنین فرزندانی هستند.

طینت یعنی سرشت، فطرت به روح ارتباط دارد و طینت به بدن ارتباط دارد، در شیعه احادیث زیادی در این زمینه زیاد داریم، اما در میان اهل سنت این احادیث وجود ندارد، ولی محیی الدین لاری به این معنا معتقد است، بابی در کافی وجود دارد که ابدان ائمه (عع) ابدان و جسم‌های خاصی است، شبیه مطلبی که در باره صدیقه کبری (س) مطرح است، که پیامبر (ص) سیبی از بهشت را خورد و طینت حضرت فاطمه (س) از آن نشات گرفت.

این بحث را نمی‌خواهم مفصلا مطرح کنم، ولی این بحث هست که طینت آنان، یعنی جسمشان و نطفه آنان که هنوز روح و جان نیامده تا فطرت و عقل بیاید، یک نحو دیگری است.

 

اشعار محیی الدین لاری در مورد طینت والای چهارده معصوم (عع)

محیی الدین لاری بحث را آورده روی والا بودن طینت ائمه (عع)، چند بیت از اشعار او را می‌خوانم:

چون که علی داشت به خاک انتساب         کرد نبی کنیت او بو تراب

وه که از آن خاک چه گل‌ها دمید         نکهت فردوس به عالم وزید

سنبل و گل را به زمین زیب و زین         موی حسن داده و روی حسین

آن دو نهالند که تا روز دین         بارورند از گل و از یاسمین

هر دم از این باغ بری می‌رسد         تازه‌تر از تازه‌تری می‌رسد

آن ده و دو همچو نجوم فلک         نظم جهان داده، سما تا سمک

باز از آن غنچه خونین کفن         رسته گلی تازه وتر چون سمن

گلشن دین یافت ازو زیب و زین         گلبن توحید علی حسین

علم که در روی زمین وافر است         از دم عیسی نفس باقر است

باز شکفته گل از آن باغ او         داد جلا دیده ما زاغ او

صادق صدیق به صدق و صفا         ناظر و منظور به حسن وفا

«باز از آن گلبن علی تبار»، مفهوم این زیارت است :«اَشهَدُ اَنَّکَ کنتَ نُورآ فِی الاَصلابِ الشّامِخَهِ وَ الاَرحامِ المُطَهَّرَهِ»، ارحام و اصلاب روح نیست، جسم است، ولی بدن بدن دیگری است.

 

باز از آن گلبن علی تبار         وه چه رطب بود که آمد به بار

آن که ببرد از دل اغیار هم         کاظم غیظ است به خلق کریم

خاک خراسان شد ازو مشک بو         خلق از آن بو شده در جستجو

خلق محمد، کرم مرتضی         هر دو عیان کرد علی رضا

باز از آن طینت عنبر سرشت         جلوه گری کرد گلی از بهشت

برده به تقوی گر از ما بقی         شهرت از آن یافت به نام تقی

سر زد از آن باز علی منظری         در صف شیران جهان صفدری

زاده از او زبده پیغمبری         محسن و احسن، حسن عسکری

او با این اشعار اعتقاد قلبی اش را گفته است، «باز چه گویم»، راجع به امام زمان (ع) است:

باز چه گویم چه گلی زو دمید         وه چه گلی، گلشنی آمد پدید

بحر سخا، کان وفا و کرم         سایه ده طوبی و باغ ارم

نکهت او برده ز دل‌ها گمان         پر شد ازو دامن آخر زمان

سپس در مورد آخر الزمان سخن می‌گوید که چه انجام می‌دهد.

 

علمای اهل سنت و هماهنگی آنان با شیعه در اعتقاد به مهدویت

منظور عرضم این است که محیی الدین لاری طینت را مطرح می‌کند و می‌گوید: این چهارده نفر موجودات استثنائی هستند، زمین را چنین می‌کنند، همه را گل و گلشن می‌کنند، آخرین فرد در آخر الزمان می‌آید و دنیا را پر از عدل و داد می‌کند، ظلم و نا امنی‌ها را از بین می‌برد.

این سنی است، اما در مساله طینت با شیعه هم زبان شده، وقتی این اشعار را دیدم برای من جالب بود.

خلاصه بحث آن است که در میان اهل سنت علمای بزرگی وجود دارند که با شیعه امامیه در این که امام زمان (ع) فرزند حضرت عسکری (ع) است و به دنیا آمده و در پس پرده غیب است، و در آخر الزمان ظهور می‌کند، مشترکند.

بعضی‌ها مثل محیی الدین لاری خوب جلو رفته‌اند، که می‌گویند: اصلا طینت‌ها جداست، این‌ها استثنا هستند، امیدوارم که ان شاء الله ما از کسانی باشیم که مورد رضایت آن حضرت باشیم.

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا